Aydın'da bütçe depremi

Giriş Tarihi: 27.12.2013

AK Parti ve MHP'li üyelerin şikayeti ile belediyenin 2014 bütçesi İçişleri Bakanlığı tarafından iptal edildi. Belediye Encümeni 31 Aralık'a kadar karar almazsa, 31 üyenin üyeliği düşecek

İçişleriBakanlığı, Aydın Belediyesi'nin 2014 yılı bütçesini, hukuka aykırı kabul edildiği gerekçesiyle iptal etti. Bakanlıkça geçersiz sayılan bütçenin 31 Aralık'a tekrar hazırlanarak karar alınamaması halinde Aydın Belediye Meclisi'nin 31 üyesinin üyelikleri düşecek. Aydın Belediyesi, 2014 yılı bütçesini hazırlayamadığı gerekçesiyle meclisin feshi için Danıştay'a başvurmak zorunda kalacak.

MİLYONLUK HATALAR

Aydın Belediyesi'nin 2014 yılı bütçesi görüşmeleri, AK Parti ve MHP'li üyelerin müdürlük bütçelerinde tespit ettiği milyonları bulan hesap hataları yüzünden peş peşe 3 kez ertelenmişti. Daha sonra Belediye Meclisi 16 Kasım 2013'te toplanmış, toplantıya 31 meclis üyesinden 26'sı katılş. Bu toplantıda bütçe, CHP'li 10 üyenin kabul, AK Parti ve MHP'li 16 üyenin çekimser oyu ile kabul edilmişti. Belediye bütçesinin hukuka aykırı şekilde salt çoğunluk sağlanamadan kabul edildiğini dile getiren MHP'li ve AK Partili üyeler, konuyu Aydın Valiliği'ne taşıdı. Bunun üzerine Valilik, bir yazı ile İçişleri Bakanlığı'na konuyla ilgili görüş almak için başvurdu. Bakanlık, kabul oylarının katılanların salt çoğunluğundan az olduğu gerekçesiyle 2014 bütçesinin kabulü ile ilgili kararın geçerli olamayacağını bildirdi. Aydın Valiliği, Bakanlıktan gelen yazıyı doğrultusunda 2014 yılı bütçenin tekrar hazırlanması için Aydın Belediyesi'ne tebligat gönderdi.

'DEFALARCA UYARDIM'
Aydın Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu, belediye meclisinin feshi için Danıştay'a başvurmaktan başka çarelerinin kalmadığını söyledi. Bu duruma gelinmemesi için defalarca AK Partili ve MHP'li üyeleri uyardığını kaydeden Çerçioğlu, "Bundan sonra ise Danıştay'ın vereceği karara göre hareket edeceğiz. Ocak ayı meclis toplantısını büyük ölçüde mevcut meclis ile yaparız. Seçilmiş kişilerin düşmesinden yana değilim. Fakat muhalefet partilerinin meclis üyeleri belediyenin önünü tıkamak istedi. Devlette devamlılık esastır. İşler bir şekilde yürür. 2013 bütçesini aynı şekilde 2014 yılı için uygularız" dedi.

'SKANDALA İMZA ATILDI'
AK Parti İl Başkanı Sadık Atay ise şunları söyledi: "Bütçe görüşmelerinde usul hatası yapıldı. Çekimser oylar kabul olarak görüldü. AK Parti grubu olarak biz de yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurduk. Çerçioğlu'nun tavrı belediye meclis üyelerini yok sayan bir tavırdır. Yapılması gereken Belediye Meclisinin feshi değil, meclisi çalıştırmayan, üyelerin görev yapmasını engelleyen, ülke çapında bir skandala imza atan Başkan Çerçioğlu'nun istifa etmesidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın'da bütçe depremi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN