'Hayalimiz vardı beklentimiz yoktu'

Giriş Tarihi: 27.12.2013

Ege'nin tek bakanı Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, görev verildikten sonra yaptığı ilk açıklamada böyle dedi

Henüz 7 yaşındayken tütün tarlasında amelelik yapan, öğrenim hayatı yokluk içinde geçtiği için zor şartlar altında okuyan Nihat Zeybekci, Denizlililerin uzun süredir beklediği bakanlık görevine getirildi. 1980 yılında Necip Fazıl Kısakürek'in sohbetlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştıktan sonra 2004 yılında girdiği yerel seçimlerle siyasete atılan Zeybekci, bakanlık kararının kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. Milletvekili olmasına rağmen iki dönem yaptığı Belediye Başkanlığı nedeniyle Denizli'de bir çok kesimin hala "Başkanım" diye hitap ettiği Zeybekci, Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Pınarlar Beldesi'nde Fatma-Şükrü Zeybekci çiftinin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi, tütüncülükten sağladığı gelirle 5 çocuğuna bakmaya çalışırken Zeybekci'nin hayali hep okumak oldu. 7 yaşından itibaren tütün tarlasında amelelik yapıp, tütün dizen Zeybekci, okumak zorunda olduğunun farkına vardı. İlk ve ortaokulu bitiren Zeybekci, babasının "Oğlum seni lisede okutamayacağım" demesi üzerine parasız yatılı sınavına girdi ve kazandı, Kütahya İmam Hatip Lisesi'ne gitti. Daha sonra Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünü kazanan Zeybekci, 1984- 85 öğretim yılında girdiği sınavda da başarılı olarak yüksek lisans için 19 ay İngiltere'de bulundu. İstanbul Üniversitesi İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisansını tamamlayan Zeybekci, bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra 2004 yılında 16 kişiyle kendi şirketlerini kurdu.

TV'DEN ÖĞRENDİ

Birçok sivil toplum kuruluşunda görev yapan Zeybekci'nin siyasete girmesi 1980 yılında tanıştığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sayesinde oldu. İstanbul'da öğrenci iken Necip Fazıl Kısakürek'in sohbetlerine katılan Zeybekci, bu toplantıların birinde Tayyip Erdoğan ile tanıştı. O günden sonra Erdoğan ile sık sık görüşen Zeybekci, 2004 yılında Denizli Belediye Başkanlığı seçimine girerek kazandı. Başbakan Erdoğan ile bir ağabey diyalogu kuran Zeybekci, 2011 yılında ikinci dönem belediye başkanlığını bırakarak TBMM'ye girdi. Uzun süredir bakan olması beklenen Zeybekci, Başbakan Erdoğan gibi özellikle yerel yönetim konusunda büyük tecrübe kazandı. Özellikle Büyükşehir Yasası'nda çok katkısı olduğu ifade edilen Zeybekci, önceki gün akşam evinde televizyon izlerken bakan olduğu haberini aldı. Zeybekci'yi ilk tebrik edenler ise evine giden Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Yüksel, Bilal Uçar ve Nurcan Dalbudak oldu. Bakan Zeybekci, yaptığı ilk açıklamada, Başkan Erdoğan'a güven ve teveccühünden dolayı teşekkür etti. Kararın kendisi için sürpriz olduğunu ifade eden Zeybekci, "Bakanlık gibi bir hayalimiz vardı. Tabii böyle beklentimiz de yoktu. Sürpriz oldu sayılır. İnşallah bundan sonra hızlı bir şekilde Sayın Başbakanımızın liderliğinde ülkemiz, ekonomimiz çok daha güzel olacak diyorum" diye konuştu.

İŞ DÜNYASINDA AKTİF GÖREVLER YAPTI
Özel sektörde üst düzey yöneticilikler yapan Nihat Zeybekci, 1994'te Turkuaz Tekstil'i kurdu. Denizli Platform Sözcülüğü, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliği, 2 dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığı yaptı. 2004-2011 arasında Denizli Belediye Başkanlığı ile Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı; 2005-2011 tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yaptı. 2009-2012 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu. MKYK Üyesi ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı yapan Zeybekci, evli ve 4 çocuk babasıdır.

ZOLAN: GURURLUYUZ
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Nihat Zeybekci'nin Denizli'nin gururu olduğunu belirtti "Milletimize hizmet yarışında beraber, omuz omuza çalışma onurunu yaşadığım değerli ağabeyim Nihat Zeybekci'ye yeni görevinde canı gönülden başarılar diliyorum" dedi. 2004 yılında başlayan Denizli'ye hizmet etme yarışında Nihat Zeybekci ile omuz omuza çalışma onurunu yaşadığını ve bu süre zarfında Nihat Zeybekci'den çok şeyler öğrendiğini söyleyen Zolan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayın Nihat Zeybekci ile aynı ekipte omuz omuza olmanın gurunu yaşadım. Sayın Zeybekci ile birlikte gece gündüz demeden Denizli'nin hak ettiğini alması için gayret gösterdik. 2011 yılında TBMM'de Denizli için yine önemli işlere imza atan Sayın Zeybekci'nin bakanlık görevine getirilmiş olması bizi son derece mutlu etmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hayalimiz vardı beklentimiz yoktu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN