Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metroya 10 vagon daha

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni vagonlar için 15 Ocak'ta ihaleye çıkıyor. Vagonlar geldiğinde metrodaki sefer aralıkları daha da azalacak. 85 vagonun alımı için de YPK'dan onay bekleniyor

Giriş Tarihi: 1.1.2014
Üçyol-Üçkuyular Metro hattında çalışmalar hızla sürerken İzmir Büyükşehir Belediyesi, vagonlara yenilerini eklemek için harekete geçti. Bu kapsamda ilk etapta 10 vagon alımı için ihaleye çıkıldı. Büyükşehir'in resmi internet sitesinden yaptığı duyuruya göre 15 Ocak'ta yapılacak ihale kapsamında 5 vagonlu 2 set alınacak. Alınacak 10 vagondan 4'ü sürücülü, geriye kalan 6 adedi ise sürücüsüz olacak. Filoya katılacak bu 10 yeni vagonla İzmir Metro A.Ş'deki vagon sayısı 87'ye çıkacak. Yeni alınacak 10 vagon yer tesliminden itibaren 8 ay, yani 240 gün sonra filoya katılmış olacak. Böylece metroda sefer aralıkları daha da sıklaşacak. Aynı zamanda bir seferde taşınan yolcu sayısında da artış olacak. Yeni setlerin klimalı olması, yolcuların özellikle hava sıcaklıklarının 40 dereceleri bulduğu yaz aylarında rahat bir şekilde gidecekleri yere gitmelerine olanak tanıyacak.

85 VAGON SIRADA
Öte yandan Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onayı bekleyen 85 vagon alımına ilişkin paket de onaylandığında Büyükşehir Belediyesi yeni bir vagon alım ihalesine daha çıkacak. Bu yıl içinde gerçekleşmesi beklenen bu ihale kapsamında 85 adet klimalı yeni vagon daha alınacak. Bunların da filoya katılması ile birlikte 2-3 yıl içinde İzmir Metro'daki vagon sayısı 172'ye çıkmış olacak.

TRAMVAY HATTI İHALELERİ ŞUBAT'TA
Büyükşehir Belediyesi, bir önemli ulaşım projesi için de 2014 yılı Şubat ayında start verecek. DLH, DPT, Bakanlar Kurulu ve Hazine'deki toplam 4.5 yıllık onay süreçlerinin ardından 12.6 kilometrelik Üçkuyular-Halkapınar ve 9.7 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka Alaybey-Bostanlı tramvay hatları da 26 Şubat'ta ihaleye çıkacak. Aynı ihale kapsamında 38 adet de yolcu taşımak için araç alınacak. Yedek parçalarla birlikte bu ihale de milyonlarca lirayı bulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tramvay hattı, yer tesliminin ardından 1080 gün yani 36 ayda bitmiş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metroya 10 vagon daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN