Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yara merkezi

Giriş Tarihi: 1.1.2014

Yeşilyurt Devlet Hastanesi yakın bir zamanda, "Yara Bakım Merkezi" açacak. Türkiye'de ilk olacak merkez, şeker hastalığına bağlı 6 ay ile 1 yıl içinde iyileşen yaraların 1 ayda iyileşmesini sağlayacak

İnsan yaşam kalitesini düşüren yaralara çare olacak merkez İzmir'de kuruluyor. Halk arasında "Yeşilyurt Devlet Hastanesi" olarak tanınan Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde açılacak yara bakım merkezi, ay ile 1 yıl arasında iyileşen yaraları, 1 ayda tedavi edecek. Özellikle geç iyileşen şeker hastalığı yaraları ve yatak yaraları gibi hastalığa bağlı kronik yaralar, kabus olmaktan çıkacak. Merkezin Sorumlusu Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mübin Hoşnuter, kronik yaraların çoğunluklu olarak yaşlılarda görüldüğünü, merkezi de İzmir'deki yoğun yaşlı nüfusu nedeniyle açtıklarını söyledi. İzmir Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan da, "Böyle bir merkez, kronik yaraları olan hastalarımız için çok önemli özellikle yatak yaralarının ve şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları bu merkez sayesinde daha kısa sürede iyileşecek" dedi.

KRONİK YARALAR İÇİN

Hastalık nedeniyle uzun süre yatakta yatma, radyo terapinin yan etkisi, diyabet ve damar yetmezliği gibi hastalıkların sonucunda vücutta oluşan açık yaraların tedavisi için kurulan "Yara Bakım Merkezi" İzmir ve Ege Bölgesi için çok önemli bir merkez olacak. Yaraların tedavisinde ise 7 uzman doktor, 6 asistan doktor 10 hemşire ve 1 pansuman görevlisinden oluşan dev bir kadro olacak. 11 yataklı olarak hizmete girecek olan yara bakım merkezinde yara oluşmasını önleyici ve tedavi özelliği olan özel havalı yataklar ile hizmet verecek. Kendi başına iyileşemeyen ve tıbbi müdahalenin şart olduğu yaraların tedavisinin yapılacağı merkezde, Biyo-elektrik stimilasyon tedavisi, ultrason terapi, elektro manyetik alan tedavisi, canlılar yardımıyla ve cerrahi tedavi yöntemi gibi standart dışı tedavi de uygulanacak.

"YATARAK TEDAVİ"
Normal yaralarda kullanılan malzemelerden daha farklı malzemelerin kullanılacağını söyleyen Doç. Dr. Mübin Hoşnuter, "Merkezimiz İzmir açısından çok büyük önem taşıyor. İzmir'de yaşlı nüfus oldukça fazla, genellikle kronik kapanmayan yaralar, yaşlı hastalarda oluşuyor. Bu sebeple merkezin İzmir'de açılmasına karar verildi. Biz burada bunu gerçekleştireceğiz. Buradan taburcu olmuş her hastamız hayata yeniden başlayacak. Merkezimiz, İzmir, Ege ve tüm Türkiye'den hastaları kabul edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yara merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN