Ege, Türkiye'nin yüzünü güldürdü

Ege İhracatçı Birlikleri, 2013'te yıl sonu gelmeden 12 milyar dolar ihracat rakamına ulaştı, 2014 yılı için de, ekonomistleri umutlandırdı

Giriş Tarihi: 2.1.2014
Geçtiğimiz sene ihracatta tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşarak rekor kıran Ege Bölgesi, 2014 yılı için de ekonomistleri umutlandırdı. Geçen yıl, Ege Bölgesi'nin ekonomik anlamdaki en önemli olayının Ege İhracatçılar Birliği'ne (EİB) bağlı birliklerin yılbaşında belirledikleri 12 milyar dolar ihracat rakamına yıl bitmeden ulaştıklarını olduğunu kaydeden Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Umut Halaç, ihracatçılara sürdürülebilir başarı için yüksek döviz kuru aracılığıyla sağlanan ihracat performansının sürdürülebilir olmadığı uyarısında bulundu, "Egeli ihracatçılar 2013 yılında yaptıkları doğruları yapmaya devam etmeli, döviz kuru kanalından gelen iyileşmelere sırtlarını dayamamalı" dedi. 2013 yılı boyunca Ege ekonomisinde olumlu ve olumsuz birçok olay gerçekleşti. Bu olayların bazıları genel ekonomik olaylar nedeniyle ortaya çıkarken bazı olaylar sadece Ege bölgesi ekonomisinin dinamikleri ile oluştu. 2013'ü, EİB üyesi ihracatçılar, özellikle Kasım ayında yaptıkları atakla, 12 milyar dolar hedefini yıl sonunda 250 milyon dolar da aşarak geçen yıla göre yüzde 5,6 artışla kapattı. Bu başarının ülke genelindeki ihracat rakamları gevşerken daha büyük bir önem arz ettiğini belirten Halaç, "Umarım 2013 yılındaki ihracat başarısı 2014 yılında de artarak devam eder. Türkiye ihracatı yılbaşından beri güç kaybederken Egeli ve İzmirli ihracatçıların bu başarısı takdiri hak etmektedir. Kendileri için koydukları 12 milyar dolar hedefini geçen Ege İhracatçılar Birliği gelecek için kendisine yeni hedefler belirlemelidir" diye konuştu.

KREDİ UYARISI

2014'ün belirsizlikler yılı olacağını belirten Halaç, yatırımcıların kısa vadede, dövize yatırım yapmaya devam edebileceklerini ancak altından uzak durmaları gerektiğini, konut kredilerinde ise beklenen yükseliş nedeniyle ev almak isteyenlerin hızlı olmasının faydalı olacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege, Türkiye'nin yüzünü güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN