Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çare, çevreci enerjide

Gediz Üniversitesi Uzmanı Çalı, Türkiye'nin çok elverişli bir bölgede olmasına karşın; rüzgar, güneş gibi kaynakları ihmal ettiğini söyledi

Giriş Tarihi: 3.1.2014
CARİ AÇIĞIN BİRİNCİ NEDENİ
Gediz Üniversitesi Enerji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ümit Çalı, enerji raporu hazırladı. İncelemelerinin sonuçlarını topladığı raporunda Almanya'nın, ihtiyacının yüzde 25.8'ini rüzgar ve güneş gibi çevreci kaynaklardan sağladığını vurgulayan Çalı, şu görüşleri ileri sürdü: "Biz daha avantajlı olmamıza rağmen, tüketimimizin ancak yüzde 5'ini bu çevreci kaynaklardan karşılıyoruz. Cari açığımızın yüzde 70'inin yurtdışından enerji alımıyla gerçekleştiği göz önünde bulundurulursa, enerjide dışa bağımlığımızı düşürdüğümüz her adım bize daha sürdürülebilir bir kalkınma imkanı sağlayacak."

ALINABİLECEK ÖNLEMLER
Yrd. Doç. Dr. Ümit Çalı, yıllık güneşlenme süresinin Almanya'da ortalamada 1600 saat, Türkiye'de ise 2 bin 700 saat olduğunu belirtti, alınacak önlemleri şöyle sıraladı: "Birden çok gerçek veya tüzel kişiliğin ortak olarak kurabilecekleri enerji kooperatiflerine yönelik yasal düzenlemeler yapılmalı. Bu sayede elektrik tüketicileri, lokal olarak ihtiyaç duydukları elektriği kendileri üretebilecek, fazlasını piyasaya arz edebilecek. Bu sistemin yaygınlaşmasıyla enerji dağıtım ve iletim hatlarındaki yüklenme, bilişim ve haberleşmeleri de dahil gerekli altyapı yatırımları ile alt seviyelere inecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çare, çevreci enerjide
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN