Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanal alemde 24 saat devriye

İzmir Merkezli Siber Polis ekipleri, bütün Ege için 7/24 bilgisayar başında görev yapıyor

Giriş Tarihi: 3.1.2014
İzmir Emniyet Müdürlüğü son yıllarda internetin yaygınlaşmasına paralel olarak bilişim suçlarındaki artış nedeniyle kurduğu Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Sanal Devriye Büro Amirliği bugüne kadar bini aşkın olaya müdahale etti. Yapılan müdahalelerle şüphelilerin yakalanması ve yüzlerce muhtemel olayın gerçekleşmesi önlendi. Siber polis sayesinde, bazı etkinlikleri provake eden kişiler tespit edildi. Liseli öğrencileri cinsel yönden istismar eden bazı gruplar ve toplantılar belirlendi. Birçok ünlü sanatçının ve resmi devlet kurumunun hacklenen siteleriyle ilgili yasal işlem başlatıldı. Fuhuşa yer ve aracılık yapan kişiler yakalanarak gözaltına alındı. Sanal Devriye Büro Amirliği ekipleri 24 saat boyunca bilgisayar başında görev yapıyor. Bu büroda görev yapan bilişim polisleri internette 24 saat devriye yaparak sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen tehdit, dolandırıcılık gibi suçlara anında müdahale ediyor. Sanal devriye ekiplerine başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi'ndeki illerden birbirinden ilginç ihbarlar geliyor. Siber polise elektronik posta yoluyla vatandaşlardan gelen ihbarlardan bazıları ise şöyle:
A.B. : Merhaba yetkili, ben bir siber savunma ve karşı hack grubunun yetkilisiyim. Vatanımıza yönelik siber saldırılarda Türk güvenlik güçleriyle ortak hareket ediyoruz. Bu amaçla tüm devlet internet sitelerinin açıklarını bulup yetkililere anında bildiriyoruz. Taramalarımız neticesinde internet sitenizde açıklar tespit ettik. Uzman birine bu açıkları kapattırınız. Ya da bize dönmeniz halinde yardımcı oluruz.
T.G.: Facebookta bir deodorant firmasının sitesi var. Terleten sorular diye sualler çıkarmışlar. Ayrıca ilk 50 kişiye ürün seti hediye ediyorlarmış. 35. sıradayım ama bana hala bu hediye gelmedi. Bu dolandırıcılık mı oluyor? Rica etsem o siteye bir kere bakabilir misiniz?
E.K.: Telefonuma gelen mesajda Allah'ın isimleri yazıyor. Bunları 19 kişiye göndermezsem 9 sene şansızlığın yakamı bırakmayacağı yazıyor. İnsanları vebal altına sokup baskı uyguluyorlar. Bu baskıya duyarsız kalmayıp ilgileneceğinizi umuyorum.
Ü.Ç.: Ask.fm'de ... adındaki bir oğlan benim fotoğrafımı alıp photoshoplamış. Bundan dolayı şikayetçiyim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal alemde 24 saat devriye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN