Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zehirli balıkla yılbaşı ziyafeti

Ünlü Çine Çayı zeytinyağı fabrikalarının bıraktığı karasu ile kapkara aktı, balıklar zehirlenip öldü. Vatandaşlar topladıkları ölü balıkları ızgara yaptı, kendilerine yılbaşı ziyafeti çekti

Aydın'da bulunan ve Büyük Menderes Nehri'nin en büyük kolu olan Çine Çayı, vurdumduymazlık ve zeytinyağı fabrikalarının sorumsuzluğu yüzünden geçen yıllarda olduğu gibi, bir kez daha yoğun şekilde kirlendi. Çine Çayı'na bırakılan zeytin karasuyu balık katliamına da yol açtı. Gün boyu simsiyah akan suda balıklar telef oldu, kıyıya vuran balıklar vatandaşlar tarafından toplandı. Ölü balıkların zehirli olabileceğini bile akıllarına getirmeyen bazı vatandaşlar, ellerine aldıkları zıpkınlar, ağlar ve sepetlerle Çine Çayı'na koştu.

ÖNLEM ALINDI ANCAK...
Birkaç balık uğruna kendilerinin, çoluk çocuğunun sağlığını riske ederek kirli çaydan topladıkları balıkları çuvallara dolduran vatandaşlar evlerine döndü. Kirli çayda balık toplayan vatandaşlardan Sender Özdemir, kış aylarında çayın siyah aktığını ve balıkların kıyıya vurduğunu belirterek, "Çevredeki fabrikalar zeytin karasuyunu çaya bırakıyor. Balıklar da oksijensiz kalarak kıyıya vuruyor. Bu bir çevre katliamı. Geçen yıl binlerce balık telef olmuştu. Bu yıl ölen balık sayısı daha az. Biz de onları topluyoruz. Benim burada işyerim var. Orada ızgara yapıp arkadaşlarla yiyeceğiz" dedi. Güler Çubuk da topladığı balıkları yeni yılda ailesiyle birlikte pişirip yiyeceğini söyledi, "Ben çiftçiyim. Balıkların kıyıya vurduğunu duyunca geldim. Balıkların neden bu hale geldiğini bilmiyorum. Fakat, yılbaşında ailemle birlikte balık ziyafeti çekeceğiz" diye konuştu. Öte yandan ortaya çıkan manzaranın ardından Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri alarma geçti. Sabah saatlerinde balıkların kıyıya vurduğu ihbarını alan yetkililer çevredeki zeytinyağı fabrikalarını denetledi. Balıkların kıyıya vurduğu yere gelen Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Raziye Yaralı, durumun müdürlüğe bildirilmesinin ardından hemen önlem aldıklarını söyledi. Yaralı, "Geçmiş yıllardaki gibi bir manzaranın ortaya çıkmasını önledik. Barajdan su saldık. Ayrıca, fabrikalarda denetimler yapılıyor" dedi. Halk Sağlığı İl Müdürlüğü yetkilileri de incelenmek üzere çaydan su numunesi aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zehirli balıkla yılbaşı ziyafeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN