Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'den dünyaya kemik iliği umudu

Türkiye'de ilk defa Sağlık Bakanlığı'na ait olan bir hastane, akredite oldu. Böylece Tepecik Hastanesi'nde kurulacak ilik bankası için aşama kaydedildi

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Türkiye'de üçüncü merkez olarak İzmir'de Tepecik Atatürk ve Eğitim Araştırma Hastanesi'nde kurulması için çalışmaları yürütülen kemik iliği bankası için oldukça önemli bir aşama kaydedildi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile de protokol hastanesi olan Tepecik AEH, Doku Tipi Laboratuvarı Avrupa Immunogenetik Akreditasyon (EFI) belgesine sahip oldu. Konu ile ilgili müjdeli haberi veren İKÇÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Pirim, "İlk defa Sağlık Bakanlığı'na ait bir hastane olan, İKÇÜ ile de protokole sahip 'Tepecik AEH' böylesine önemli bir akreditasyona sahip oldu. Şimdi üçüncü kemik iliği bankasını İzmir'de organize edebileceğiz" dedi. EFI'nin Avrupa'da yapılan tüm organ nakilleri, hücre nakilleri, doku nakilleri ile ilgili testlerin standardını geliştirmekle ilgili bilimsel bir kuruluş olduğunu ifade eden Prof.Dr. Pirim, İstanbul ve Ankara üniversite hastanelerinin ardından Türkiye'nin akrediteli üçüncü merkezine kavuştuğunu belirtti, "Türkiye'de üçüncü kemik iliği bankası İzmir'de kurulacak. Bu kemik iliği bankası için EFI büyük önem taşıyor. Kordon kanı bankası içinde bu akreditasyon önem taşıyor. EFI yetkilileri Tepecik'teki laboratuvarımızı denetledi. Burada yapılan testlerin uygunluğuna standardına baktı. Artık kemik iliği donörü toplayabileceğiz. Kemik iliği bekleyen hastalar için tarama yapma imkanına sahip olacağız. Yurtdışından transplantasyon için Türkiye'ye gelen yabancı hastanın, sigorta şirketinin tüm ödemelerini kabul ettiği bir merkez olması açısından bu belge oldukça önemli" dedi.

"ŞİMDİ BAĞIŞ ZAMANI"
Bundan sonraki süreçte gönüllü bağışçılara büyük önem düştüğünü ifade eden Prof. Dr.Pirim, tüm İzmir'e nakil bekleyen hastalara umut olmak için çağrıda bulundu. İzmir'deki ilk hedeflerinin 2000 bağışçıya ulaşmak olduğunu söyleyen Prof.Dr. Pirim, "Kurulacak banka sayesinde Almanya'daki bir hasta, İzmir'deki kemik iliği bankasından donör bulma şansına sahip olacak. Böylece dünyadaki bir hastanın da sağlığına kavuşma şansı artmış olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'den dünyaya kemik iliği umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN