Dans ederek zayıflıyorlar

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Hastalıkları Birimi'nde tedavi gören obezite hastaları, dans ve hareket terapisi ile kilo veriyorlar

Giriş Tarihi: 8.1.2014
Zayıflayarak, vücutları ile barışmak ve ikinci hayatlarına merhaba demek isteyen hastalar, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi'ne akın ediyor. Çanakkale'de balıkçılık yapan 44 yaşındaki Orhan Özmen, 3 gündür merkezde tedavi görmesine rağmen 195 kilogramdan 190 kilograma düştü.

HASTALAR RAHATLIYOR

Günlük yaşantılarında pek fazla hareket etmeyen obezite hastalarının palyatif merkezindeki dans ve hareket terapisi ile yeni hayatlarına merhaba dediğini söyleyen Tepecik eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Hastalıkları Birimi Dans ve Hareket Terapisti Yıldız Akış, "Yaptığımız bu çalışmalar ile hastalarımızı rahatlatıyoruz. Olumsuz duygulardan uzaklaşıp hareket etmeye dair isteklerini artırıyoruz. Yaşamlarını tekrardan düzenlemeleri için yardımcı oluyoruz. Burada çeşitli hareketler ve danslar ile zayıflıyorlar. Fazla kilolarından kurtularak bedenleri ile barışıyorlar. Burada önemli olan hastalarımızın 38-40 beden olmaları değil, sağlıklı bir beden ile rahat bir yaşam sürecek hale gelmeleridir. Ayrıca dans ve hareket terapilerimizde hastalarımız ile konuştuğumuzda önceden yalnızlık duygusu hissettiklerinden bahsediyorlar. Palyatif Bakım Merkezi'nde, geçirdikleri süre içerisinde sosyalleşerek birliktelik kavramını öğreniyorlar" dedi.

"20 GÜNDE 18 KİLO ERİDİM"
Tepecik eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi'nin ününü duyan 25 yaşındaki Yalçın Beyazıt ise, "Burada gördüğüm 20 günlük tedavi ile 18 kilogram verdim. Normalde bu kadar hareket etmem imkansızdı. Geldiğimde 160 kilogramdım, şuan ise 142 kiloyum. Yeterli kilograma ulaştığımda ameliyat ile daha da zayıflayacağım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dans ederek zayıflıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN