Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ders alınacak yaşamlar

Giriş Tarihi: 9.1.2014

Gazi Kaya için doktorlar "Konuşamaz" dedi, o şimdi kendi radyosunda DJ'lik yapıyor. Celil Uzun doğuştan görme ve işitme engelli. O da Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başarılı bir öğrenci

Bitlis'te 20 yıl önce askerlik yaparken yaralanan ve 15 ay yoğun bakımda kalan Manisalı gazi Adnan Kaya (40), olayın şokuyla 5 yıl konuşamadı. Bazı doktorlar onun artık konuşamayacağını söyledi, ama o yılmadı, geçirdiği 8 ameliyat sonrasında kekeleyerek konuşmaya başladı.

GÜNLÜK 86 BİN DİNLEYİCİ
Morali düzelen Adnan Kaya, konuşmasını geliştirmek için 4 yıl önce internet üzerinden yayın yapan 'gazi45' radyosunu kurdu. Evden yaptığı yayınla günlük 86 binin üzerinde dinleyici rakamına ulaşan radyo, İzmir, Sakarya ve Ankara'dan gönüllü DJ'lerin de katılmasıyla günden güne dinleyici sayısını artırdı. Evlendiğimde kekelediği halde eşi Hacer'in kendini o haliyle kabul ettiğini, sürekli destek olduğunu söyleyen Kaya "Kurduğumuz radyoda bugün DJ'lik yaparak her gün binlerce kişiye sesleniyorum. Büyük oğlum Batuhan da radyoda DJ'lik yapıyor. Hayata mikrofonla bağlandım. Bazı doktorlar bana hiç konuşamayacağımı söyledi. Ama ben bugün amatör de olsa DJ'lik yapıyorum" dedi. Radyosunu sponsorlar ve reklam sayesinde ayakta tuttuğunu belirten Manisalı Gazi Adnan Kaya, ilerde hedefinin uydudan yayın yapan bir radyoya sahip olmak olduğunu söyledi.

OKULUN GÖZBEBEĞİ

Doğuştan görme engelli olan ve yüzde 90 işitme kaybı nedeniyle yalnızca işitme cihazıyla çok az duyabilen İzmirli Celil Uzun da gerçek bir azim sembolü. Öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Celil, ailesinin destekleriyle hiçbir zaman hayata küsmedi. Okuluna gitti, eğitimine hiç ara vermedi. İlk önce Menemen'de görme engelliler okuluna giden Celil Uzun, 2006 yılında girdiği Çiğli Yıldız Tınaz Anadolu Lisesi'ni kazandı. Kulaklık yardımıyla çok az duyabilen Celil Uzun, engelsiz öğrencilerle birlikte okudu. Babanın eğitimci olması sorunları aşmasında kolaylık sağladı. Onun destekleriyle liseyi bitirdi. Üniversite sınavına girip Yaşar Üniversitesi'nin yüzde 100 burslu olarak kazandığını söyelyen 23 yaşındaki Celil Uzun, "Hukuk Fakültesi'ne burslu olarak giren 10 kişiden biriyim" diye konuştu. Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem ise, Celil'in sınıf ortalamasının üzerinde notlara sahip olduğunu belirtti, duygularını, "O bizim göz bebeği öğrencilerimizden biri. Gelecekte başarılı bir hukukçu olacağına da inancımız tam" sözleriyle dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ders alınacak yaşamlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN