Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Esnaf, bir bir yok oluyor"

Giriş Tarihi: 10.1.2014

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, esnaf ve sanatkarın korunması gerektiğini belirtti, "Ülkemizde 8 yılda kaydını sildiren esnaf sayısı 1 milyonu geçti" dedi

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, esnaf ve sanatkarın korunmasının Anayasal bir görev olduğunu belirtti, "Mevcut ekonomik düzen, esnaf ve sanatkarımızın aleyhinedir ve haksız rekabete yol açmaktadır. Sadece 2005 ile 2013 yılının ilk altı ayını kapsayan dönem içerisinde bu işi bırakıp, kaydını sildiren esnaf sayısı 1 milyon 145 bini bulmuş durumda. Bu ileride ciddi bir toplumsal sorun demektir" dedi. Özellikle AVM'lerin büyük bir yıkıma yol açtığına vurgu yapan Aslan, "TESK istatistiklerine göre 2005'ten bu yana tutulan kayıtlara göre, 2013 yılının ilk altı ayına kadar olan dönemde 1 milyon 145 bin esnaf ve sanatkar mesleği bırakmış, kaydını sildirmiş. Sicil terkini yapan esnaf gruplarının başında bakkallık, bayilik, büfecilik, kahvecilik, kıraathanecilik, minibüsçülük, taksicilik, kadın ve erkek kuaförlüğü, lokantacılık, pazarcılık, servis aracı işletmeciliği geliyor. Bu rakamlar ileride ciddi toplumsal sorunlara gebe kalınacağını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

HAKSIZ REKABET

Mevcut ekonomik sistemin, sayıları ülke genelinde 2 milyonu bulan esnaf ve sanatkarın aleyhine olduğunu, haksız rekabeti körüklediğini kaydeden Aslan, "Hükümetler, esnafın sorunlarını önceliği saymalıdır. Toplumun orta direğini sağlayacağı destek ve vereceği teşviklerle soluklandırmalıdır. Esnafa el uzatmak ülkenin huzuru demektir. Hem toplumsal dayanışmanın güçlenmesidir hem de çarpan etkisi ile ekonominin düzlüğe çıkması adına ciddi bir adımdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Esnaf, bir bir yok oluyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN