Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gören göz esaretten kurtarıyor

AK Parti İzmir Büşükşehir Başkan adayı Yıldırım'ın bakanlık yaptığı dönemde başlatılan projeyle gören göz cihazları İzmirli'ye dağıtıldı. Cihaz görme engellilere kolaylık sağlayacak

Giriş Tarihi: 14.1.2014
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptığı dönemde başlattığı "Gören Göz" projesi görmeyenlere yol gösteriyor. 35 İzmir 35 Proje kapsamında yer alan proje sayesinde İzmir'de yüzlerce kişi sesli navigasyon aracından faydalanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile ortak yürüttüğü proje İzmir'de başarıyla yürütülüyor. Bakanlık görme engelli vatandaşlar için özel üretilen ve her şehir için ayrı haritalar yüklenen "gören göz" isimli sesli navigasyon cihazı vatandaşlara dağıttı. Pilot il seçilen İstanbul ve Ankara'da dağıtılan "gören göz" cihazları, daha sonra İzmir'de yaşayan görme engelli vatandaşlara da dağıtıldı. İzmir'e gönderilen 560 cihazdan 463 tanesi sahiplerine ulaştırıldı, 97'si başvuranlara verilecek.

"BİZE GELSİNLER"
Gören göz cihazının, görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırdığını söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürü Zafer Yıldırım, şu bilgileri verdi: "Görme engelli vatandaşlarımız için bakanlığımız böyle bir hizmeti sundu. Piyasa değeri 2 bin lira. Sesli komut ile çalışan cihaz sayesinde, görme engelli vatandaşlarımız istedikleri yere kolayca ve tek başlarına gidebiliyor. Bu cihaza sahip olunabilmek için bazı şartlar var. Görme engellinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, İzmir'de ikamet etmesi, yüzde 70 görme engeli olduğuna dair doktor raporu ve 18 yaşından büyük olması gibi. Üniversite için İzmir'e gelen öğrenciler de okullarından bize yazı getirirse, cihaza sahip olabilir." Gören gözün çalınması durumunda hemen Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurulması halinde cihazın bloke edileceğini söyleyen Yıldırım, "Cihaz kullanıma kapatılacak. Bozulması durumunda ise yetkili servisler ile tamiri sağlanacak" diye konuştu.

BEYAZAY'DAN BEYAZ BASTON
Bahar Lions Kulübü Derneği üyeleri, Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi aracılığıyla görme engelli üyelerine beyaz baston dağıttı. Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi Başkanı Salih Arıkan, beyaz bastonun önemini dikkat çekti, "Görme engellilerin hayatında bağımsızlık ve özgürlük sembolü beyaz bastondur. Görmeyenler beyaz bastonlarıyla her yere rahatlıkla gidip gelebilir ancak onu doğru kullanacak bir eğitim almaları gerekir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gören göz esaretten kurtarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN