Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran rüzgarı esti

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İran'ın yatırım için İzmir'i tercih etmeye başladığını söyledi, "Ticaretimizin daha da gelişmesini istiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 15.1.2014
İran'ın Bushehr Ticaret, Sanayi, Madenler ve Ziraat Odası Başkanı Ali Akbar Sharifpour, başkanlığındaki 20 kişilik ticaret heyeti İTO'yu ziyaret etti. Ziyarette konuşan Demirtaş, İzmir'e harita üzerinden uzak, duygu olarak yakın bir kentten heteyeti ağırlamaktan memnun olduklarını belirtti. İran'ın dünya ile ilişkilerinde yeni bir sürecin başladığı dönemde yapılan ziyaretin büyük önem taşıdığını ifade eden Demirtaş, "İran'ı dünya nasıl görürse görsün biz dost ve kardeş olarak görüyoruz. Ülkelerimiz arasındaki dış ticaret 14,5 milyar dolara yaklaşıyor ama çok daha fazla olabilir" dedi. İran'daki Türk yatırımlarının tutarının 2013 yılı itibariyle 1 milyar 292 milyon dolar olduğunu, İranlı firmaların Türkiye'deki yatırım tutarının ise 101 milyon dolara vardığını bildiren Demirtaş, şöyle devam etti: "İranlı bazı firmaların kentimizde yatırım yapmaya başladığını memnuniyetle izliyoruz. Özellikle ambargodan kurtulup global ekonomiye entegre olmak için Dubai'de üstlenen İran sermayeli yatırımlar İzmir'i tercih etmeye başladı. 3 yılda kentimizde 25 İranlı firma yatırım yaptı. Biz sizlerle daha çok ticaret, daha çok yatırım yapmak istiyoruz."

BARTER GÜNDEMDE

Demirtaş, İran heyetiyle mal değişimini öngören barter şirketi kurma konusunda mutabık kaldıklarını kaydederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'ya yapacağı ziyarette kendisinin de heyet içerisinde bulunacağını ve barter şirket konusunu gündeme getireceğini söyledi. Bushehr Ticaret, Sanayi, Madenler ve Ziraat Odası Başkanı Ali Akbar Sharifpour ise İzmirli yatırımcıları ülkelerine davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran rüzgarı esti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN