Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Girişimci ve çalışan kadın tablosu üzücü

İTB Başkanı Kestelli, ülkemizin kadın girişimci sayısını artırması gerektiğini söyledi, "Bugün 12 işverenden biri, yine 3 çalışandan biri kadın. Oysa nüfusumuzun yarısını kadınlar oluşturuyor" dedi

Giriş Tarihi: 16.1.2014
İzmir Ticaret Borsası Başkanı ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Işınsu Kestelli, Gediz Üniversitesi'nde kürsüye çıktı, yüksek lisans öğrencilerine girişimciliğin ve iş yaşamında başarının altın kurallarını anlattı. TÜİK verilerine göre ülkemizde 97 bin kadın işveren bulunduğuna, buna karşılık erkek işveren sayısının 1 milyon 181 binle tam 12 katı olduğu bilgisini veren Kestelli, aradaki uçurumdan duyduğunu üzüntüyü dile getirdi.

ÖĞRENCİLERE ÖĞÜTLER
Hemcinslerine girişimci olmaları çağrısı yapan İTB Başkanı, şunları söyledi: "Ne yazık ki tablo bu. Çalışan sayısında da durum pek farklı değil. 18 milyon erkeğe karşı istihdam edilen kadın sayısı 7.5 milyon. Gelişmiş ülkelerde kadınların iş gücüne katılım oranları yüzde 60-80'lerde, bizde ise yüzde 31. Kadının girişim ve iş gücü piyasasında daha yüksek oranda var olması, Türkiye için bir lüks değil zorunluluk. Ülkemiz 2023 yılında kişi başı 25 bin dolar milli gelire ulaşmak ve dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmak istiyorsa, kadının iş hayatının içindeki varlığını çağdaş ülkeler seviyesine çıkarmak zorunda. Bizi potansiyel büyüme oranımızın üzerine taşıyacak yegane güç, kadının iş hayatına daha fazla katılımıdır. Kadın işveren sayısını 1 milyona çıkaramazsak gelişemeyiz." Kestelli, başarının 3 şartı olarak da sevgi, emek ve güler yüzü gösterdi, hayatımda ne elde ettiyse, bu üç kavram sayesinde elde ettiğini söyledi, öğrencilere şu öğütlerde bulundu: "Sevmezseniz, emek sarf etmezseniz başaramazsınız. Mutlaka güler yüzlü olmalısınız. Pozitif enerjiniz size yeni kapılar açacak, yeni şanslar getirecek. Bir de mutlaka sivil toplum kuruluşlarında görev almak gerekiyor. İTB Başkanlığı görevim bana çok şey kattı, örneğin sizlerle buluşmamı sağladı. Sivil toplum faaliyetlerinde bulunursanız, size ne fırsatlar sunduğunu göreceksiniz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girişimci ve çalışan kadın tablosu üzücü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN