Körfez kirliliğine isyan

İzmir Körfezi'ne akan lağım suyuna geç müdahale eden ve sorunu henüz çözemeyen İZSU'ya vatandaş tepkili. Körfez'in foseptik çukuruna döndüğünü belirten semt halkı, "Bu görüntü bize yakışmıyor" dedi

Göztepe'de Körfez'e akan lağım sularının yarattığı kirliliği, yaptığı haberle kamuoyunun gündemine taşıyan gazetemizin haberi üzerine İZSU Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler yaşanan çevre kirliliğine müdahale etti. Önceki gün 4 adet kanal aracı ile bölgede çalışma yapan ekipler çalışmalarını gün boyunca sürdürdü. Büyük Kanal projesi kapsamında inşa edilen kolektördeki tıkanıklığı temizlemeye çalıştı. İki gündür aralıksız olarak süren çalışmalar kapsamında sabah saatlerinde kirlilik akışı durmasına rağmen öğleden sonra yeniden başladı.

ÖZYİĞİT, TAKİPTE
Kirliliği araştıran MHP Konak Belediye Başkan adayı Adil Özyiğit de, Göztepe sahilindeki sorumsuzluğun üzerine gitmeye devam ediyor. Vatandaşlardan gelen bilgiler doğrultusunda, yaklaşık 2 haftadır İZSU çalışanları tarafından olumlu bir girişimde bulunulmadığının haberini alan Özyiğit, tekrar olay yerine giderek bizzat konu ile ilgilendi. Ekipleriyle birlikte olay yerine gelen İZSU Kanalizasyon Daire Başkanı Güven Ağar, sorunun hala çözülemediğini, kendilerinin de sorunun sebebini tespit edemediklerini söyledi. Sahil şeridinde spor yapan vatandaşlarında konuya dahil olması ile sorunun yaklaşık 4 aydır devam ettiğini ve bu rezilliğin onca şikayete rağmen hala ilgisiz bırakıldığı ortaya çıktı. Körfeze akan kirliliğe tepki gösteren vatandaşlar çalışmaların bir an önce tamamlanmasını istedi. Çevre sakinlerinden Hakan Özler, geçtiğimiz yılda benzer sıkıntının yaşandığını belirtti, "Belediyeye defalarca şikayette bulundum. Daha sonra belirli aralıklarla bu durum devam etmey başladı. Son olarak geçtiğimiz günlerde yürüyüş için geldiğimde kirliliğin akmaya devam ettiğini gördüm. 70'li yıllarda biz burada denize girerdik. Daha sonra deniz foseptik çukuruna döndü. Aradan 40 yıl geçmesine rağmen değişen hiçbirşey yok. Bu görüntüler Türkiye'nin üçüncü büyük kenti izmir'e yakışmıyor. Yazıklar olsun" diye konuştu. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, temizlik çalışmalarının düzenli olarak yapıldığını, bundan sonra da devam edeceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez kirliliğine isyan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN