'Suyu dikkatli kullanalım' uyarısı

Giriş Tarihi: 16.1.2014

İzmir'e su sağlayan barajlarda "şimdilik" tehlike yok gibi. Ancak yetkililer yağmursuzluğun sürmesi halinde sıkıntının uzak olmadığını belirtiyor, "Suyumuzu israf etmeyelim" diyor

Başta İzmir olmak üzere, ülke genelinde yok denecek kadar az yağmur yağması, İzmir'in içme suyu ihtiyacını karşılayan barajlarda da tehlike çanlarının çalmasına neden oldu. Kentin içme suyu ihtiyacının yüzde 35'ini karşılayan Tahtalı Barajı'nda 10 Ocak itibariyle 16 ay yetecek su kaldı. Diğer barajlarda da durumun pek iç açıcı olmadığı belirtildi. Yetkililer, son 100 yılın en kurak döneminin yaşanacağı söylenen süreçte, vatandaşları suyu dikkatli kullanmaları için uyardı DSİ Bölge Müdürü Recep Özbal, Tahtalı'da doluluk oranının yüzde 56'ya düştüğünü söyledi, "Şu anda barajda 182 milyon metreküp su var. Gördes Barajı'nda ise geçen yıla oranla yüzde 3 daha fazla su var. Bu rakamlar bize baraj ve gölet yapımının ne kadar zaruri olduğunu gösteriyor. Tahtalı'daki su, İzmir'in 1 yılı aşkın içme suyu ihtiyacını karşılayacak durumda. Ancak, her ihtimali göz örnüne alarak, içme ve kullanma suyumuzu dikkatli ve tasarruflu harcamamız lazım. Çünkü yağmurların yağmaması durumunda, ileride bir takım sıkıntılar çekebiliriz" dedi. İZSU Genel Müdürü Ahmet Alparslan da içme suyu konusunda çok kritik günlere doğru gittiğimizi söyledi, şu bilgileri verdi: "Belli bir süre barajlarımızdaki su potansiyeli bizi idare eder ama yine de yağış gelmesi lazım. Yağışın gelmemesi olasılığını düşünüp, suyu dikkatli kullanmamız lazım. Biz İZSU olarak özen gösteriyoruz ama bu yetmez. Vatandaşın da buna destek vermesi lazım. İstanbul, Sakarya ve Kocaeli'ye göre daha iyiyiz. Çünkü geçmiş yıllarda suyu biriktirdik ve dikkatli harcadık."

KÜRESEL ISINMAYA İZMİRZİRVESİ
İklim değişikliğinin şiddetli yağış ve deniz seviyesindeki oynamalar gibi olumsuz etkileri, İZSU'nun düzenleyeceği uluslararası sempozyumda görüşülecek. Konusunda uzman isimlerin katılacağı bilimsel çalışmalar sonucunda, küresel ısınmaya karşı geliştirilecek yeni stratejiler ele alınacak. 30 Ocak Perşembe günü İzmir Sanat'ta düzenlenecek sempozyum katılan bilim insanları, iklim değişikliğinin etkilerini tartışacak; alınması gereken önlemler ve yapılacaklara ilişkin stratejileri ortaya koyacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun açılış konuşmasını yapacağı sempozyuma, İTÜ, Atina, Dokuz Eylül, Yıldız Teknik, Hacettepe, Orta Doğu Teknik üniversiteleri ile Harita Genel Komutanlığı'ndan çok sayıda bilim insanı katılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suyu dikkatli kullanalım' uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN