Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkisi de bu yıl bitecek

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, dünkü ziyaretlerine Konak Tünelleri'nden başladı, Karaburun Çeşme Yarımadası ile devam etti. Yıldırım tünellerin de, İzmir-Karaburun yolunun da bu yıl içinde biteceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 18.1.2014
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Dün ilk olarak Konak Tünelleri'nin Bahri Baba Parkı şantiyesine giden Yıldırım, burada işçilerle sohbet etti. Tünelle ilgili Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu'ndan bilgi aldı. Konak Tünelleri'nin yüzde 60'ının tamamlandığını dile getiren Yıldırım, "Bu yıl içinde hizmete girecek. İlçe adaylarını da 19 Ocak'ta açıklamayacağız. Önümüzdeki hafta sonuna kaldı" dedi. Yıldırım daha sonra Çeşme Yarımadası'nda ziyaretlerine devam etti. Konak Tünelleri için, bölgedeki tarihi yapıların ve mevcut düzenin bozulmaması için 500'e yakın kazık çakıldığını anlatan Yıldırım, şu bilgileri verdi: "Tünellerin Konak Meydanı girişindeyiz. Burada bölge müdürümüzden bilgi aldık. Kapsamlı olarak çalışmaları yerine gördük. Daha sonra aç-kapa yapılar yapılmadan önce, tüm betonarme yapılar tamamlandı. Şimdi içerideki toprak boşaltılıyor. Tünel ortaya çıkacak. Yaklaşık bu şekilde 60 metrelik bir kazı işi var. 27 metresi tamamlandı. Bu sene içinde proje tamamen bitecek. Yeşildere'ye trafiği vermeye başlayacağız. Yeşildere tarafında da Türkiye'nin en büyük çaplı katlı seviyeli döner kavşağı hizmet vermeye başladı. Onun ucundan Buca tarafına 1300 metrelik belediyenin yaptığı viyadüklü yol ile bağlanmış oldu. Tünellerin tamamlanmasıyla birlikte şehir içi trafik Konak Meydanı'ndan Alsancak'a gitmeden buradan direk arka yola verilmiş olacak. İzmir'in kalbi sayılan bölge tamamen rahatlayacak. Yüzde 60'ı tamamlandı. Zemin şartlarına göre çalışmalar bazen hızlanıyor, bazen yavaşlıyor. Gerekli emniyet tedbirleri alınarak çalışmalar yapılıyor. Kazılardan çıkan tarihi eserler müzeye teslim ediliyor."

KARABURUN YOLU


AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Konak Tünelleri'ndeki incelemelerinin ardından İzmir-Çeşme ayrımı Balıklıova-Mordoğan- Karaburun Yolu şantiyesine gitti. İşçilerle selamlaşan Yıldırım, Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu'ndan bilgi aldı. Sert virajları ile ünlü yolun yerine standartları yüksek, güvenli bir yol yapıldığını anlatan Yıldırım, "Urla-Karaburun arasındaki 52 kilometrelik yolun 30 kilometresi tamamlandı. 22 kilometrelik kısmın kamulaştırmaları tamam. Hedef yıl sonuna kadar bitirmek. Süre olarak 1.5 saatten 45 dakikaya düşecek. Trafik kazaları ve ölümler azalacak" diye konuştu.

MÜDÜR BİLGİ VERDİ


AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'a yol yapım çalışmaları hakkında bilgi veren Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, şunları söyledi: "Gülbahçe-Balıklıova-Mordoğan ve Karaburun'a uzanan bu güzergah toplam 52 kilometre. Mordoğan'a kadar olan 30 kilometrelik kesimi bitirerek trafiğe açtık. Sizin talimatınızla acil el koyma, kamulaştırma kararı aldık ve işlerimiz çok hızlandı. Bu yılki hedefimiz Karaburun'a kadar olan 14 kilometrelik bölümü bitirmek. Geri kalan bölümde, mevcut yola oturacağımız için trafiği rahatsız etmemek için çalışmıyoruz. Baharda başlayıp yıl sonuna kadar burayı da bitireceğiz." Uraloğlu, Binali Yıldırım'ın Mordoğan ve Karaburun arasında kamulaştırma ile sıkıntı olup olmadığı yönündeki sorusuna, "Yüzde 70 kamulaştırmaları bitirdik. Mordoğan'da ve Karaburun'da imar planına işlendi. Sıkıştığımız yerde acil el koymayı işletiyoruz. Kamulaştırma şu anda proje önünde engel değil" diye yanıt verdi.

KAZALAR AZALACAK


Yıldırım, Uraloğlu'ndan bilgi aldıktan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin "Bu yol İzmirliler tarafından çok tehlikeli ve kötü bilinen bir yol. Ciddi bir çalışma yaptınız. Neler söylersiniz?" sorusu üzerine Yıldırım şunları söyledi: "Yolun eski halini görüyorsunuz. Eski halinde seyahat eden yarım gün kendine gelemez. Başı döner. Çok virajlı ve yerleşim yerlerinin içinden geçen bir yol. 2011'de temelini atmıştık. Şu an Mordoğan'a kadar olan kısım tamamlanmış görünüyor. Gayet de güzel bir yol haline gelmiş. Mordoğan-Eğlenhoca mevkiinde kumsalın yol ile teması kesilmemesi için orada viyadüklü geçiş oldu. Mordoğan-Karaburun arasındaki kesim tamamlandığında ne olacak? Bu bölge daha fazla ziyaretçi alacak. Daha rahat seyahat olacak. Trafik kazaları ve ölümler daha az olacak. Süre 1.5 saatten 45 dakikaya düşecek. Daha önemlisi yol standardı artmış olacak." Binali Yıldırım, bir soru üzerine ilçe adaylarını 19 Ocak'ta açıklamayacaklarını söyledi, "Çalışmalar bitmedi" dedi.

VATANDAŞLA SOHBET BALIKÇIYLA ÇÖZÜM

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İzmir-Çeşme ayrımı Balıklıova-Mordoğan-Karaburun Yolu şantiyesinden sonraki durağı Mordoğan oldu. Mordoğan'daki kahvehanede vatandaşlarla çay içip sohbet eden Yıldırım, Cuma namazını burada kıldı. Yıldırım, daha sonra sahil kenarında balıkçılarla konuştu. Daha sonra 2 nolu balıkçı barınağına geçen Yıldırım, burada sorunları dinledi. Balıkçı barınağının daha etkin hale getirilmesi ve yeniden düzenlenmesi için cep telefonundan yetkili bir kişiyi arayan Yıldırım, gerekenin yapılmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkisi de bu yıl bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN