Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'den grip önleme timi

Giriş Tarihi: 20.1.2014

Belediye otobüsleri 3 vardiya çalışan 230 kişilik ekip tarafından gribe karşı, insana zarar vermeyen ilaçlarla dezenfekte ediliyor, havalandırma sistemleri temizleniyor

Büyükşehir Belediyesi, İzmir ve Türkiye'de yüz binlerce kişiyi yatağa düşüren H3N2 virüsünden vatandaşları korumak için hareket geçti. Kent içi ulaşımda her gün 1 milyon 200 bine yakın vatandaşın kullandığı otobüsler dezenfekte edilip ilaçlanmaya başlandı. ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri belediye otobüslerinin baştan başa yıkanıp paspaslandığını, solunum yoluyla geçen hastalıklara karşı da ilaçlandığını söyledi. Yetkililer, dezenfektasyon için kullanılan ilaçların özel olarak hazırlandığını, bulunduğu yüzeye, kullanan personele ve vatandaşlara Bu çalışmalar için 230 personel 3 vardiya halinde aralıksız çalışıyor. Ekipler yaklaşık 1400 otobüsü ince detaylarına kadar temizliyor. Her araç seferlerini tamamladığında günlük olarak yıkanıyor ve içine paspas atılıp camları siliniyor. İlaçlamalar, tenden solunum yoluyla geçen hastalıklar için yapılıyor."

KORUNMAK İÇİN

Uzmanlar öncelikle virüsten korunmak için mutlaka ellerin sık sık sabunla yıkanması gerektiğini, hapşırırken ve öksürürken ağzın temiz bir mendille; mendil yoksa kol ile kapatılması gerektiğini ifade ediyor. Nezleyle gribin birbirinden ayrılması gereğine dikkat çeken yetkililer, "Nezlede burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırık olur. Gripte de bu belirtiler olabilir ama ateş, kas ağrısı asıl belirtileridir. Yine de vatandaşın bir sağlık kuruluşuna giderek bu ayrımı hekimin yapması gerekir. Ayrıca doktora danışmadan antibiyotik kullanmayın" uyarısında bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'den grip önleme timi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN