Genç işsizlikteki artış korkutuyor

EGİAD Başkanı Kaya, genç işsizlik rakamlarının 1.2 puan artarak yüzde 19.3'e ulaştığını belirtti, "Bu, tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir" dedi

Giriş Tarihi: 23.1.2014
EGE Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, ısrarla üzerinde durdukları genç işsizlik rakamlarının son dönemde 1.2 puan daha artarak yüzde 19.3'e ulaşmasının kaygı verici olduğunu belirtti. Kaya, bu oranın, Türkiye gibi büyüme potansiyeli eğitimli ve genç nüfusa dayalı ülkeler için çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini vurguladı. Genel işsizlik oranının, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 0,6 puanlık artışla yüzde 9,7 olduğu vurgulayan Başkan Kaya, "İşsiz sayısının Ekim 2013 döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre 202 bin kişi artarak 2 milyon 743 bin kişiye yükseldiği görülüyor. Aynı zamanda işgücüne katılma oranı da bir önceki yılın aynı ayına göre 0,2 puan azalarak yüzde 50,8 olmuştur" dedi.

ÇÖZÜM, YERLİ ÜRETİMDE
EGİAD Başkanı Seda Kaya, tarım dışı işsizlik oranının, aynı dönemde 0,5 puanlık artışla yüzde 11,9' a yükseldiğine de işaret etti sanayi üretiminin ve üretken yatırımların artması gerektiğini söyledi. Özellikle genç işsizliğin kronikleşme riskine dikkat çeken EGİAD Başkanı Seda Kaya, şunları söyledi: "Gençlerin yarına umutla bakabilmelerini yeniden sağlamalıyız. Yetişmiş insan gücümüz en değerli varlığımızdır. EGİAD olarak 'Tersine Beyin Göçü' projeleri üzerinde çalışırken, var olan yetişmiş insan kaynağımızı yeniden başka ülkelere kaptırmamalıyız." Çözümün iç kısır çekişmelerin bir an önce terk edilerek üretim ve özellikle yabancı sermaye yatırımlarının yeniden çekilmesinde yattığını belirten Başkan Kaya, "Sanayinin çarkları yeniden üretim için dönmeden, ithalata dayalı girdi tedariki sistemi yerli üretime dönüşmeden, istihdam sorununa çözüm bulmak mümkün değildir. Ne yazık ki genç kitlenin istihdamı, yatırımların durma noktasına gelmesi ve yeni iş alanlarının yaratılamaması nedeniyle kısa süre içinde mümkün görünmemektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç işsizlikteki artış korkutuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN