Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karşıyaka coşkusu

Giriş Tarihi: 30.1.2014

AK Parti Büyükşehir adayı Binali Yıldırım dün Karşıyakalılarla buluştu; hastaneden stada, marinadan çöpe bir dizi projeyi anlattı. Sonra da Karşıyaka Spor Kulübü'nü ziyaret etti

Seçim çalışmalarına hız kesmeden devam eden AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, dün de Karşıyaka'da çeşitli temaslarda bulundu. Vilayetler Evi'nde sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleri ile bir araya gelen Yıldırım, toplantı öncesi basın mensupları ile görüştü.

KENTİ İKİYE BÖLER
Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun, "Binali Yıldırım aday olduğu için aday oldum"' sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Kendi düşüncesini ifade etti. Ben, Aziz Bey'le yarışmaktan mutluluk duyuyorum. Herhangi bir sorunumuz yok" cevabını verdi. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'na yapılması planlanan "Tramvay Projesi" ile ilgili olarak sahille şehri ikiye böler diyen Yıldırım, "Bana göre bu proje yanlış. Proje İzmirliler tarafından yeterince bilinmedi, tartışılmadı. Bu, sahil ile şehri ikiye bölecek projedir. İZBAN üzerindeki en büyük tartışma da Çiğli ve Şemikler'de şehri ikiye böldüğü tartışmasıdır. Aynı şey tramvay için de geçerlidir" diye konuştu.

MAVİŞEHİRE MARİNA
İzmir'in büyük tartışmalar yaratan çöp sorununa değinen Yıldırım, şunları söyledi: "Orada patlamaya hazır bomba var. Patlayıcı gazlar potansiyel tehlike oluşturuyor. Ankara'daki Mamak Çöplüğü'ne gidip bir bakın. Domates yetiştiriliyor, seracılık yapılıyor. Yan tarafında ise çöpler rehabilite ediliyor. Siz yeter ki hizmet etmek isteyin. Her şey çok kolay diyoruz, çünkü arkamızda tecrübe var. 11 yılda 4 binden fazla imza attığımız eser var. İş yapma konusunda kimse bizimle yarışamaz. Dediğim dedik çaldığım düdük olmaz. Biz birbirimiz dinliyoruz, sorunlara kulak veriyoruz. Karşıyaka'ya marina yapacaktık, belediye başkanı 'Buraya olmaz' dedi. Şimdi gerekli izinler çıkarsa Mavişehir'e yapmayı planlıyoruz."

HASTANE MÜJDESİ

Karşıyaka'ya yapılan 400 yataklı hastane ile ilgili bilgiler veren Yıldırım, çok modern; Karşıyaka, Menemen, Çiğli gibi ilçelerin sağlık yükünü çekecek bölgesel bir hastane olacağını söyledi, Bayraklı'daki hastane kampüsünde 1 milyar 300 milyon liralık bir yatırım olduğunu kaydetti. Karşıyaka'nın, İzmir'in kültür düzeyi en yüksek ilçelerinin başında geldiğini söyleyen Yıldırım, "İlçe sosyal faaliyetler açısından çok fakir. Vilayetler Evi'nin salonu dışında konuşacak salon yok. İlçede 5 yıldızlı otel yok. Karşı kıyıda bütün 5 yıldızlı önemli otellerin markaları var. Buları buraya da taşımalıyız. Uluslararası faaliyetlerin burada da olması gerekiyor. Tüm faaliyetlerin kentin bir kısmında olması şehircilik ve trafik açısından uygun değil. Burada hizmete talibiz, fırsat verilirse ilçeyi çok daha ekin ve çok daha canlı olmasını sağlayabiliriz. Karşıyaka Belediye Başkan adayımız Tanfer Kemerli genç, yakışıklı ve çalışkan. Karşıyaka için yanıp tutuşuyor ve 30 Mart'ı iple çekiyor" dedi.

İZMİR 2. KENT OLACAK
"Hedefimiz İzmir'i Türkiye'nin ikinci kenti yapmak" diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir bugün ihracatta İstanbul, Bursa ve Kocaeli'den sonra geliyor. Türkiye'nin ihracat konusunda 4. kenti. İzmir'in kalkınması demek Türkiye'nin kalkınması demek. Türkiye'nin İzmir'e, İzmir'in de Türkiye'ye ihtiyacı var. Tüm gayretimizi gösterip İzmir'i hak ettiği yere getireceğiz."

STADA HEMEN BAŞLANACAK
Karşıyaka Spor Kulübü'nü de ziyaret eden Binali Yıldırım, yapılacak stat için ihaleye çıkıldığını belirtti, "İhaleye 14 firmadan teklif geldi. Bunlar inceleniyor. İhalede teklif veren firmalar arasında İzmirli de var. 1 hafta içinde karar verilerek projeye başlanacak. Stadın tahmini bedeli 50-60 milyon lira. Spor kulübü olarak, projede yönetiminizin akılcı yaklaşımını kutluyorum" dedi. Yıldırım görev verilmesi halinde amatör kulüplerin hepsine yardım edeceklerini de sözlerine ekledi.

KOCAOĞLU'NA ZİYARET
Yıldırım, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun Medikal Park Hastanesi'nde yatan kardeşi Azmi Kocaoğlu'nu ziyaret etti. Azmi Kocaoğlu'nun eşi Melahat Hanım tarafından karşılanan Yıldırım, acil şifa dileğinde bulundu, elini tuttu. Eşinin elini tutan Binali Yıldırım'a tepki verdiğini gören Melahat Kocaoğlu, "Kocam sizi gördüğüne çok sevindi. Elinizi tutarken tepki verdi. Teşekkürler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşıyaka coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN