Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Silahlar da buzlanmalı'

Yaşarlı akademisyenler, suç işlenen silahların yüzde 85'inin ruhsatsız olduğunu belirtti, "TV'de alkol ve sigarayla birlikte tabancaların da mozaiklenmesi gerekir" dedi

Giriş Tarihi: 30.1.2014
Her yıl yüzlerce can kaybına ve binlerce acıya neden olan silahlanma, Türkiye'de hız kesmiyor. Bu konuda yıllardır mücadele veren Umut Vakfı'nın 2012 verilerine göre, her gün en az 13 kişi bireysel silahlardan çıkan kurşunların hedefi oluyor. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, yeni silah kanunu tasarısının hala komisyonlarda olduğunu hatırlattı, "Ruhsatsız silah sayısının, ruhsatlı olanlara oranla kat kat fazla olduğu ortada. Ruhsatsız silah kullanma cezası ağırlaştırılmalı ve caydırıcı olmalı. Bu alandaki cezalar güncel değil" dedi.

MAGANDA KURŞUNU
Geçen yıl bir öğrencisiyle bireysel silahlanmaya dikkat çekmek için "At, avrat, silah" isimli belgesel çeken İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Deniz Bilge ise, "Dizilerde alkol ve sigara mozaiklenirken silahlar herkesin elinde. Bu konuda da önlemler alınabilir, yani insanlara 'sigara içmeseniz, obez olmasanız da her gün yürüyüş yapsanız da bir gün balkondan bakarken maganda kurşunuyla ölebilirsiniz' denilmeli" önerisinde bulundu. Yeni Silah Kanunu üzerine çalışmaların yıllardır sürdüğünü belirten Erdem, bireysel silahlanmayla mücadele için silah ruhsatı alımının zorlaştırılmasının tek başına bir çözüm oluşturmayacağını söyledi, şöyle devam etti; "Burada en büyük görev devlete düşüyor. İnsan kendisini suç korkusundan arındırır ve daha güvende hissederse, silaha olan talebi de azalacaktır. Ruhsat alımının zorlaştırılması ise tek başına bir çözüm değil. O zaman otomatikman ruhsatsız silah sayısında artış olacaktır. Ruhsatsız silah kullanma cezası ağırlaştırılmalı ve mutlaka caydırıcı olmalı. Bu alandaki cezalar güncel değil."

SOSYOLOJİK VAKA
Silahsızlanma ya da silahlanmaya karşı savaş, çok yönlü ele alınması gereken bir konu olduğunu belirten Bilge, "Hukuki, ekonomik ve kültürel boyutları var. Hala sünnet olan çocuğun eline silah şeklinde kına yakılıyor, sosyolojik bir vaka adeta. Bilgisayar oyunlarının büyük kısmı öldürmek üzerine kurulu. Sigaraya, obeziteye karşı savaş açıldığı gibi bireysel silahlanmaya karşı da açılmalı ve durumun ciddiyeti insanların olduğu her yerde onların adeta gözlerine sokulmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Silahlar da buzlanmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN