Türkiye'nin en iyi haber sitesi

35 projenin yarısı 2 yılda geçildi bile

Giriş Tarihi: 2.2.2014

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın iki yıl önce Ulaştırma Bakanlığı döneminde açıkladığı ve maliyeti 60 milyar lirayı bulan projelerde ihalesi yapılanlar 18'e ulaştı

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın bakanlığı döneminde hayata geçirdiği, "35 İzmir 35 Proje" hızla ilerliyor. 35 proje bittiğinde maliyeti 60 milyar lirayı bulacak. Karşıyaka ve Göztepe stadyum ihalelerinin yapılmasıyla birlikte start verilen proje sayısı 18'e yükseldi. Henüz 2 yıl önce yapılmaya başlanan 35 projenin yarısından fazlasında adım atılmış oldu. Yıldırım'ın yerel seçim çalışmaları sırasında müjdesini verdiği İzmir için hazırladığı yeni projeler ise, kamuoyunda merakla bekleniyor. Yıldırım, 35 projenin 17'sinin 2,5 yıl içinde başlatıldığını belirterek, "İzmir için dünyanın en büyük projelerinin de içinde bulunduğu bazı sözler verdik ve hamdolsun sözlerimizi de bir bir tuttuk. Tutmaya da devam ediyoruz. Ancak yerel yönetim noktasında İzmir için ortaya koyacağımız proje sayısı çok yüksek olacak ve İzmir'in kayıp yıllarını Yıldırım hızıyla geri kazanacağız" dedi. Yıldırım, Karşıyaka ve Göztepe stadlarının 15 bin kişilik butik stat haline getirilmesine ilişkin ihalelerin yapılması ile 18. projenin de başladığını söyledi, "Bir yıl önce tüm profesyonel kulüp başkanlarının talepleri doğrultusunda çalışma başladı. Bu iki kulübümüz de maçlarını kendi semtlerinde oynamayı istedi. Çalışmaları bu doğrultuda yapıldı. Diğer istekler konusunda da çalışma sürüyor. Biz üzerimize düşen görevi yaptık. Bundan sonra sürecin takdiri spor kulüplerimizde ve spor kamuoyundadır" diye konuştu.

YAT MERKEZİ OLUYOR

11 yıl boyunca bakanlık görevi yürüttüğünü, 3 yıla yakın süredir İzmir Milletvekili olduğunu kaydeden Yıldırım, "İzmir'i artık yakından tanıyorum. Neyi eksik, neye ihtiyacı var, İzmirliler ne istiyor biliyoruz. İzmirliler'in isteği doğrultusunda da projeler üretiyoruz" dedi. Yıldırım, İzmir'i Türkiye'nin en büyük yat turizm merkezi haline getirmek için 35 Proje içerisinde 17 yat limanı projesi hazırlandığını anımsatarak, Karşıyaka, Bayraklı, İnciraltı, Urla-Çeşme, Seferhisar- Ürkmez, Şakran, Çeşme- Şifne, Yeni Foça ve Karaburun yat limanlarında proje çalışmalarının sürdüğünü söyledi, "Ege'nin turkuazı, yat turizminin vazgeçilmezi İzmir, doğal ve arkeolojik zenginlikleri ile yat turizmi açısından yeni yeni keşfedilen bir cazibe noktası olma özelliği taşıyor. Bu projeler ile İzmir'in yat limanı sayısı orta vadede 6'dan 23'e, yat bağlama kapasitesi ise bin 965'den 7 bin 765'e ulaşacak" dedi.

'OTURMAK YOK'
Yıldırım, İzmir'i e-ticaret konusunda merkez haline getirecek E-PTT AVM'nin ve Dijital Arşiv Kent'in açılışlarını yaptıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Adnan Menderes Havalimanı Yeni Dış Hatları, İzmir'in Körfezi'ni temizleyecek Körfez Dönüşüm Projesi gibi önemli projelerimiz de tamamlanmak üzere. İzmir'in iki yakasını birleştirecek İZKARAY proje çalışmaları da bu yıl sonunda bitecek. İzmir'de oturmak yok. Zaman, çalışma zamanı. Hizmette sağ-sol hesabı, ayrılık gayrılık olmaz. Hizmet edeceksek, yerel yönetimiyle merkezi hükümetiyle, sivil toplum örgütleriyle kamu idaresiyle İzmir için, memleket için ne gerekiyorsa yapmak durumundayız. Bu nedenle İzmir'de projemiz 35'te kalamaz. Yerel yönetim noktasında İzmir için ortaya koyacağımız proje sayısı çok daha yüksek olacak ve İzmir'in kayıp yıllarını Yıldırım hızıyla geri kazanacağız. Yeni projeler yapmak ve hayata geçirmek bizim işimiz. Yeter ki İzmir istesin."

TARİHTEKİ GİBİ LİDER VE LOKOMOTİF KENT OLACAK
35 İzmir 35 Proje'sini halka daha iyi anlatmak için kurulan '35 Proje Hareketi Derneği Başkanı Selçuk Sert, bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalar yaptı. Başkanlığını yaptığı derneğin projeleri takip edip, güncel bilgileri kamuoyuyla paylaştığını belirten Sert, kamuoyundan gelen geri dönüşleri ilgililere aktarmak amacıyla bilgi köprüsü oluşturduklarını söyledi. 35 projeden 18'inin fiili olarak başladığını kaydeden Sert, 35 proje tamamlandığında İzmir'in tarihteki gibi lider ve lokomotif şehir olacağını ifade etti. Projelerin kent için önemli olduğunu vurgulayan Sert, İzmir'in Asya ve Anadolu'nun Avrupa'ya uzanan stratejik noktasında bulunduğunu dile getirdi. İzmir'in hak ettiği yere gelebilmesi için ulaşım yollarının önemine dikkat çeken, kent için ilk defa böyle stratejik ve bütüncül bir plan yapıldığını söyleyen Sert, "Bu projenin odak noktası Çandarlı Limanı ve Kemalpaşa Lojistik Merkezi olacak. Liman ile lojistik merkezi İzmir'in ve Türkiye'nin Akdeniz'deki deniz ticaretinden daha fazla pay almasını sağlayacak. 35 projenin yaklaşık tahmini maliyeti 60 milyar lira. Projelerin yarısından fazlasına başlandı. Projeler bittiğinde herkes yapılan eserlere imrenecek" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
35 projenin yarısı 2 yılda geçildi bile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN