Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acil tedbir alınmalı

AK Parti Büyükşehir adayı Yıldırım, Harmandalı'nda biriken çöplerin tehlike oluşturduğunu söyledi, "İkinci bir Ümraniye faciası yaşanmadan burada bir an önce tedbir alınmalı" dedi

Giriş Tarihi: 5.2.2014
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, seçim çalışmaları kapsamında Harmandalı'daki çöp depolama alanında incelemelerde bulundu. Yıldırım gördüğü manzara karşısında "Bu bir acizliktir" dedi. Bölgede ciddi bir tehlike olduğunu vurgulayan Yıldırım, Başkan Kocaoğlu'nu uyardı, burada derhal tedbir alınması gerektiğini ifade etti. Harmandalı'nın durumunu vahim olarak değerlendiren Yıldırım, şunları söyledi: "Etrafta çöp manzaralı apartmanlar var. Çöp bölgesi yerleşim alanını sıkıştırmaya başlamış. İçin durumu vahim çünkü buraya her gün 4 bin 4 bin 500 top arası çöp geliyor ve bu çöpler vahşi depolama yapılıyor. Vahşi depolama tehlikenin boyutunu daha da büyütüyor. Aslında çöp rehabilitasyonu, çöplerin bir şekilde tehlikeye mahal vermeden yok edilme yöntemi ülkemizde ve dünyada uygulanıyor. Ankara, Adana, Bursa ve İstanbul'da çöp bertaraf ve rehabilitasyon merkezleri var. Bu ne anlama geliyor? Çöplerden hem enerji elde ediliyor hem de maliyet düşürüyor. Geriye de bir şey kalmıyor." İsveç ve Almanya'nın çöp ithal ettiğini ifade eden Yıldırım, şunları söyledi: "Kendi ülkelerindeki çöpler yetmediği için çöp ithal ediyorlar. Biz de çöpümüzü ne yapacağımıza karar veremiyoruz, kara kara düşünüyoruz. Bu bir acizliktir! 19 senedir burası göz göre göre bu hale geldi, şimdi yer arayışına çıktı. Bugüne kadar beklemek zorunda mısın? Burada gördüğümüz yığınlar kelimenin tam anlamıyla patlamaya hazır bir bomba. Dünya standartlarına göre 25 metreyi geçmemesi gereken Harmandalı'nda 100 metreye ulaşmış durumda. 'Havalandırma yapıyoruz' diye uyduruk plastik boruları aşağıya doğru indirmişler. Bu işin ilmini yapan bir adamım, havalandırma öyle olmaz! Bunlar tamamen kendilerini rahatlatmak için yaptıkları şeyler! Aşağıdaki derede simsiyah sular akıyor, fosillerin etrafına da kireç tozu dökülmüş, ne o, oradaki mikropları öldürelim diye! Bir rüzgar çıkıyor, kireç tozları uçuyor, sinekler, hastalıklar kol geziyor! Şu güzel şehirde, Çiğli'de insanlar yazın İzmir sıcağında pencerelerini açamıyorlar. Onun için çözüm belli! Çözüm dünyanın uyguladığı teknolojiyi uygulayacaksınız, çöpünüzü de rehabilite edip yok edeceksiniz, aynı zamanda gübre yapıp etrafına sebze-meyve yetiştireceksiniz, bu da yetmeyecek enerji elde edeceksiniz. Taşıma maliyetini, bertaraf etme maliyetini de büyük oranda karşılayacaksınız. Burada ciddi bir metan gazı tehlikesi var. Onun için de ben Başkan'ı da uyarıyorum buraya derhal tedbir alsın. Yeni bir Ümraniye olmaması için hemen harekete geçilmeli."

ÖNÜNDE DURAN MI VAR?
Yamanlar'da kurulması planlanan çöp tesisi ile ilgili konuşan Yıldırım, "Şimdiye kadar kim önüne durmuş? 19 yıldır buraya çöp dökülüyor, önünde duran mı var, bunu kurabilirdi. En fazla 1-2 yıl sürer kurmak. Burası bu hale gelince, alarm vermeye başlayınca mı aklına geldi?" diye konuştu. Yıldırım, daha sonra Harmandalı'daki bir eve taziye ziyaretinde bundu. Camideki cenaze için dua eden Yıldırım, daha sonra çevre esnafını gezdi. Harmandalılar Yıldırım'ı develerle karşılarken, büyük bir coşku yaşandı. Esnaf ziyaretlerinde bir berber dükkanına giren Yıldırım, tıraş oldu ve saçlarını düzelttirdi. Bir marangoz atölyesine giren Yıldırım, burada marangoz ustasıyla sohbet ederken küçükken marangozun yanında çırak olarak çalıştığını ve tahta kestiğini söyledi.

DENİZLİ, BOTLA GELDİ
AK Parti İzmir Milletvekili ve Konak Belediye Başkan adayı İlknur Denizli, kırık olan ayak bileğini sabitleyen ve 'astronot' da denilen botu giyip Binali Yıldırım'ı Çiğli'de yalnız bırakmadı.

'MAMAK ÇÖPLÜĞÜNE GİDELİM'
Çöp depolamanın en güzel örneğinin Mamak'ta verildiğini söyleyen Binali yıldırım, "Ben sizi Mamak Çöplüğü'ne götüreyim. Etrafımda yerleşim ve alışveriş merkezleri var ve hiç bir şey hissetmiyorsunuz. Biz şimdi ne yapacağız, diye soracak olursanız. Biz şimdi durum tespiti yapıyoruz. Acil olarak bu İzmir'in çöp bertaraf işini hiçbir hemşerimize rahatsızlık vermeden, nerede olursa olsun en iyi şekilde, en modern teknolojiyi uygulayarak kısa sürede kuracağız. Ama o tesis kurulasıya kadar buradaki sorunu ciddi şekilde ele almak lazım... Burada ciddi bir tehlike var, metan gazı tehlikesi var. Onun için de ben Başkan'ı da uyarıyorum buraya derhal tedbir alsın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acil tedbir alınmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN