Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomotive genç imza

Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı, 1 litre benzinle bin kilometre giden araç tasarladı. Gençler, Hollanda'da yapılacak uluslararası yarışmada ülkemizi temsil etmeye hak kazandı

Giriş Tarihi: 5.2.2014
Gediz Üniversitesi'nde otomotiv teknolojileri üzerine araştırmalar tüm hızıyla sürüyor. Gediz Teknoloji Takımı (G-TECH), yakıt tüketimi azaltılmış, performansı ise artırılmış seri hibrit araçlar üzerinde çalışıyor. Makine ve elektrik- elektronik mühendisliği öğrencileri, danışman hocalarıyla birlikte önemli bir başarıya imza attı, 1 litre benzinle bin kilometre gidebilen otomobil tasarladı. Benzinin önce elektriğe, ardından da mekanik enerjiye çevrildiği, yakıt kaybının en aza çekilip, yüksek verimliliğin elde edildiği sistem yurtdışında yankı buldu. Gedizli genç mucitler, 15-18 Mayıs günleri arasında Hollanda'da yapılacak Shell Eco-Maraton'a prototip benzinli araçlar kategorisinde ülkemizden katılmaya hak kazanan tek ekip oldu. G-TECH, montajına başladıkları Gediz Gasoline Car 2 (GGC2) adını taşıyacak otomobilleriyle, 26 Avrupa ülkesinden 229 takım arasında Türkiye'yi temsil edecek.

"DAHA İYİSİNİ YAPACAĞIZ"
Gediz Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz, GGC2'nin kategorisinde seri hibrit mimarisini taşıyan tek araç olarak dikkatleri çektiğini açıkladı, "Bu yarış alanında geçen yıl da ülkemiz adına biz yer almıştık. Otomotivde geleceğin teknolojisi seri hibrit ve paralel hibrit araç tahrik sistemleri üzerine yoğun çalıştık ve bu alandaki TÜBİTAK projelerinin sonucunda bu başarıya ulaştık" dedi. Benzin motorunun atıl ısıl enerjisini geri kazandıran ve enerji verimliliği sağlama özelliği bulunan daha gelişmiş bir araç tasarladıklarını belirten Solmaz, şöyle devam etti; "Aerodinamiği, yürüyen aksamı ve direksiyon sistemiyle üstün özelliklere sahip. Otomotiv sektörünün yakından takip ettiği, önümüzdeki süreçte yaygın kullanıma başlanması planlanan hibrit araçlar teknolojisine katkımızı daha yukarıya taşımak istiyoruz. Bu amaçla tamamen bizim üretimimiz olacak, yeni ve yüksek verimli bir benzinli motor yapıp, bir litre benzinle 5 bin kilometreye varan menzile ulaşmayı hedefliyoruz. Otomotiv teknolojilerine meraklı öğrencilerimizle beraber buna da başaracağımıza inanıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotive genç imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN