Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'in üç 'Ç'sini size layık görmüşler

Seçim gezilerini Çiğli'de sürdüren AK Parti adayı Yıldırım, "İzmir denince akla çamur, çukur ve çöp geliyor. Herhalde adının baş harfi Ç olduğu için bunları Çiğli'ye layık bulmuşlar" dedi

Giriş Tarihi: 6.2.2014
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, 670 yatak kapasiteli Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu, daha sonra coşkulu kalabalığa hitap etti. Çiğli'de meydanda konuşan Yıldırım, ilçenin Kuş Cenneti'nin içinde bulunduğu İzmir'in kuzey girişi olduğunu vurguladı, "Çiğli sanayide İzmir'in kalbi olan bir ilçemiz. 200 bine yakın nüfusu olan, Anadolu'nun Türkiye'nin özeti olan bir ilçemiz. İzmir'in üç 'Ç'si var: Çöp, çamur ve çukur. Herhalde Çiğli'nin baş harfi de 'Ç' olduğu için bunları Çiğli'ye layık görmüşler. Harmandalı'da çöp depolama alanına gittik. O vahşi çöp dağlarını gördük. Orada incelemeler yaptık. Çöp alanının yakınında apartmanlar var. Oradaki hemşehrilerimizle konuştuk. Dediler ki, 'İzmir'in sıcağında pencereleri açamıyoruz. Kokudan bayılıyoruz. Gördüğünüz derede çamur akıyor, pislik akıyor. Çöpün altındaki yağlar, pis sular dere boyunca akıyor.' Derenin üzerine tuz döker gibi kireç döküyorlar. Bir rüzgar geliyor ve kireci götürüyor. İnsanlar nefes alamıyorlar" diye konuştu. Yıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu çağda bu kadar iş bilmezlik olur mu? 2009'dan 2004'ten önce, 'Biz bu çöplüğü buradan kaldıracağız' demişlerdi. Hani nerede? 20 metreydi, 100 metre olmuş. Patlamaya hazır bomba. Kaymaya hazır bir dağ. Bakın belediye başkanı kim olursa olsun, kararı siz vereceksiniz. Çiğli'nin çöplüğünün artık devamına tahammülü yok. Tehlike büyük. Önce yapılması gereken iş, çöplüğü rehabilite etmek, durdurmak. Tavsiyem seçimi beklemeden tedbir alsın. Uyarıyorum buradan. Ümraniye'yi unutmayalım. Çiğli'nin ikinci bir Ümraniye olmasına müsaade etmeyeceğiz. Kuş Cenneti var. Çiğli'de yaşayan hemşerilerimizin de cenneti olmalı. Orası Polonya, burası Almanya mı? Berlin duvarı yıkılalı 20 yıl oldu. Koca Çiğli'ye bir tane batçık yaptılar, onu da yanlış yaptılar. Buraya iş bilen birinin eli değmesi lazım. Buraya Adnan Yılmaz'ın, Binali Yıldırım'ın elinin değmesi lazım. Hiç merak etmeyin. Değerli hemşerilerim bir şey söylüyorsak, arkasında yaptıklarımız var." 2009 seçimlerindeki vaatlerin yerine getirilmediğinin altını çizen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "İşte vaatler burada. Adaylar gelmiş. Vaatte bulunuyorlar. 'Çiğli'nin en büyük problemi otopark' diyorlar. 5 yıl geçti, bir otopark var mı? 'İlim parkı kuracağız' dediler. Böyle bir şeyi gören oldu mu? 'Akdeniz akvaryumu kuracağız' dediler. Gördünüz mü? Çamurları sahile kurutma gibi seriyorlar. Kuruyan çamurlar doğru Çiğli'ye geliyor. 30 Mart'a sayılı günler var. Çalmadık kapı bırakmayacağız."

HİZMETTEN HER KESİM FAYDALANACAK
Binali Yıldırım, dün Bornova'da bir alışveriş merkezini ziyaret eetti, Belediye Başkan adayı İlhan Kaya ile birlikte alışveriş yaptı. İlçede hurdacı esnafıyla da bir araya gelen Yıldırım, "İzmir gibi bir kentte vaat edilenler ile yapılanların neler olduğunu herkes görüyor. Beceriksizliğin üzeri kapatılmaya ��alışılıyor. Önümüzde çöp konusuyla ilgili İsveç örneği var. Orada çöp sorunu halledilmiş bir de üzerine başka ülkelerin çöplerini de alıyorlar. Türkiye'de hem çöp toplanıyor, hem enerji üretiliyor. İzmir'i emanet ettiğiniz insanlar beceriksiz. Çalışmayacak insanlara bu kez gerçekleri gösterin. Öyle bir not verin ki İzmirlinin güvenerek oy vermesinin boşa çıkarılmasını anlasınlar" diye konuştu. İzmir'e verilecek hizmetten her ilçenin her köyün faydalanacağını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu; "Korkularıyla değil, artılarıyla gelene itibar edin. Bergama'dan Selçuk'a, Karaburun'dan Kiraz'a, Bornova'dan Gaziemir'e, Karşıyaka'dan, Narlıdere'ye, Çiğli'den Balçova'ya herkesin Büyükşehir Belediyesi üzerinde hakkı var. Kararı sizler vereceksiniz."

MUHTEŞEM BİR HASTANE GÖRDÜK
Yaklaşık 2 yıl AK Parti Çiğli İlçe Başkanlığı yaptığını söyleyen AK Parti Çiğli Belediye Başkan adayı Adnan Yılmaz, göreve geldiğinde temeli atılan Çiğli Devlet Hastanesi'nin inşaatının durma noktasına geldiğini söyledi. Mücadeleleriyle hastanenin şu anki haline geldiğini dile getiren Yılmaz, "Muhteşem bir hastane gördük. Hükümet konağı ile ilgili çalışmalarımızı yaptık. Çiğli Hükümet Konağı'na kavuşacak. Çiğli'de halk eğitimi arasanız bulamazsınız. Biz bunların çözüm noktasında mücadelemizi verdik" dedi.

KAZMAYI ALDI, ÇALIŞMAYA BAŞLADI
Son düzenlemeyle yatak kapasitesi 400'den 680'e çıkarılan Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında incelemeler yapan Yıldırım'a, tamamlanmış örnek oda gösterildi. Daha sonra alt kata inerek çukur kazan bir işçinin elinden kazmayı alan Yıldırım, çalışmaya başladı. Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, "Siz yorulacak gibi durmuyorsunuz" deyince, Yıldırım, "Bizi iş yormaz, boş laflar yorar" karşılığı verdi. Kafkas, daha sonra Binali Yıldırıma hastanenin durumu ve kapasitesi ile ilgili bilgiler verdi.

SAĞLIK VE ULAŞIMDA BAŞARI
Binali Yıldırım, sağlık konusunda başarılı olduklarını söyledi, şöyle dedi: "Aslında bizim iktidarımızın son 11 yılda en başarılı olduğu alanların başında iki sektör geliyor. Birisi sağlık diğeri ulaşım. Bunda da başarı sıradan bir başarı değil. Çünkü hemen hemen her insana dokunan bir işten bahsediyoruz. Herkesin hastaneyle herkesin seyahatle işi var. Günde 1 milyon kişi hastaneye giriyor. Demek ki bir yılda 365 milyon insan hastaneyi ziyaret ediyor. Bu kadar insanın yüzde 70'inden fazlasını memnun etmek başarıdır.

VATANDAŞIN KREDİ SORUNU
Binali Yıldırım, Harmandalı'nda vatandaşlarla bir araya geldi. Ziraat Bankası'ndan 50 bin lira kredi çektiğini ve ödemekte zorlandığını belirten Rıdvan Şenol, "14 ayda krediyi zor ödedim, 6 hayvanım öldü. Bankaya, 'Hayvanlarım öldü' dedim, rapor istedi. Hayvanlarımın ölmesinin sebebi de çöp." diye konuştu. Yıldırım, bir telefon görüşmesi yaptı. Yıldırım, telefonda "Hayvanların bazıları ölmüş. Sigorta kapsamında olmasına rağmen düşmemişler, bu konuyla ilgilen" diye talimat verdi.

'BAYRAKLI YENİDEN DOĞACAK'
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Bayraklı Belediye Başkan adayı İsmail Sarı ile ilçenin yeniden doğacağını söyledi, "Sorunlarını saymaya kalksak vaktimiz yetmez. Kentsel dönüşüm sorunları mı dersin, trafik sorunu mu dersin, alt yapı mı dersin. Ne ararsan var. Oysa Bayraklı İzmir'in kurulduğu yer. İzmir'in tarihi burada yazılmaya başlandı. Bunları hak etmiyor. Başkanım, Sayın İsmail Sarı, geçmişi geri getiremeyiz ancak bugün ve gelecek avucumuzun içindedir. 30 Mart İzmir'de ve Bayraklı'da efsane şehrin yeniden efsane olarak anılacağı gün olacak" dedi. Bayraklı Belediye Başkan adayı İsmail Sarı, 30 Mart'a kadar durmadan çalışacağını söyledi. Bayraklı'nın yıllarca ihmal edildiğini, ötelendiğini söyleyen Sarı, "Şimdi Bayraklı için AK Belediyecilik zamanı. Bayraklı'da uzun soluklu bir yolculuğa çıkmak istiyoruz. İlçemizin sorunlarını çok iyi biliyoruz. 30 Mart'a kadar durmadan çalışıp hemşehrilerime Bayraklı'yı nasıl markalaştıracağımızı anlatacağız. Söz veriyorum, Bayraklı artık kabuğunu kıracak, hak ettiği hizmeti bizim ile alacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in üç 'Ç'sini size layık görmüşler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN