Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akhisar faytonunu dünya kullanıyor

Akhisar'da kurulu Türkiye'nin ilk ve tek fayton fabrikası Güneş Fayton birbirinden özgün üretimlerini dünyanın birçok noktasına satıyor

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Türkiye'nin ilk ve tek fayton fabrikası Güneş Fayton, birbirinden özgün faytonları Romanya'dan Almanya'ya, Dubai'den Malezya'ya, Azerbeycan'dan Türkmenistan'a kadar çok geniş bir coğrafyaya ihraç ediyor. Yüzyıllar boyunca temel taşıma aracı olarak yol ve sokakların vazgeçilmezi olan faytonlar hoş hatıralar olarak tarihteki yerini alırken, Manisa Akhisar'da kurulu Güneş Fayton firması ürettiği nostaljik faytonları dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor.

EKİP İŞİ VURGUSU

Türk el sanatlarının uygulandığı birbirinden özel faytonlara, farklı ülkelerden talep gelirken Türkiye'nin ilk ve tek fayton fabrikasının sahibi Murat Kabasakal, kaybolmaya yüz tutmuş bir sanat ve üretim alanını yeniden canlandırmanın ve faytonculuk mesleğini ayakta tutmanın zorluklarını yaşıyor. Yurt içinde belediye, tatil köyleri, AVM, eğlence ve dinlence mekanlarının rağbet gösterdiği faytonlara yurt dışından da ilginin sürekli arttığına dikkat çeken Satış ve Pazarlama Müdürü Zafer Geren, "Fayton imalatı tamamen bir ekip işidir. Bir faytonu bir-iki usta ile kusursuz bir şekilde yapımı imkansızdır. Fayton imalatı için önce uygun ve nitelikli malzeme temini gerekmektedir. Ürünlerimizde kayın, çam ve dişbudak ağacını kullanıyoruz. Nostaljik bir mahalle görünümündeki bu fabrikada, son olarak döşeme atölyesine gelen faytonlar, deneyimli ustalarımız tarafından döşenir ve kaplanır. Halen 15 çalışanımız ile ayda 4 fayton imal etmekteyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akhisar faytonunu dünya kullanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN