Çaresizliğin gözü kör olsun

Giriş Tarihi: 7.2.2014

Doktorlar, 2.5 yıldır lösemi ile mücadele eden Mustafa'ya ilik nakli kararı verdi. 1 lira ödeyerek aldıkları ilaçlar karaborsaya düşüp 2 bin 500 lira olunca, Özkes ailesi ne yapacağını şaşırdı

Manisa Kırkağaç'ta yaşayan 17 yaşındaki Mustafa Özkes, 2,5 yıldır lösemi ile mücadele ediyor. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde yaklaşık 2 yıl boyunca gördüğü tedaviye olumlu yanıt veren Mustafa, taburcu olduktan kısa bir süre sonra yeniden rahatsızlandı. Yapılan tetkiklerin ardından Ege Üniversitesi Hastanesi'ne yatırılan Mustafa'nın ilik nakli olmasına karar verildi. İlik nakli için donör arayan Özkes ailesine sevindirici haber Mustafa'nın ablası Nurbahar'dan (21) geldi. Yapılan testlerin ardından Mustafa'ya en uygun iliğin ablasında olduğu tespit edildi. Ailenin üniversite okuyan tek bireyi olan Nurbahar, kardeşinin tedavi masrafları nedeniyle Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bıraktı. Kardeşine can olabilmek için iliğini verdi. "Tedavi masrafları ağırlaştığı için okulu bırakmak zorunda kaldım. Küçük bir kız kardeşim var, Mustafa rahatsızlandığı zaman annem hastaneye gitmek zorunda kalıyor, kardeşime de ben bakıyorum. Bu durumu görüp daha fazla dayanamadım ve okulu bıraktım. Kardeşimi sağlığına kavuşturacağım için çok sevindim. Tek isteğim o iyileşsin, sağlığına kavuşsun. Ben yine okurum. Kardeşim benim canım, eminim aynısı benim başıma gelse o da aynı şeyi yapardı" dedi. Mustafa'nın ilaçlarının eczanede bulunmadığını söyleyen inşaat işçisi baba Nusret Özkes, 1 liraya aldığı ilacın kutusuna karaborsada 2 bin 500 lira ödediklerini belirtti, "Karaborsacılar ilacı aradığımızı öğrenmiş, bana onlar ulaştı. Baktılar çaresiz durumdayız, ne koparırlarsa kar mantığı ile ilacı sattılar. Artık durum içinden çıkılmaz bir hale geldi. Bunların çoluğu çocuğu yok mu, vicdanları yok mu? Parasızlık yüzünden kızım okulunu bırakmak zorunda kaldı. 4-5 kutu ilaç alınca elde avuçta bir şey kalmadı. Bir sürü de borçlandık. Ben inşaat işçisiyim, maddi durumum artık imkan vermiyor" dedi.

"BİR YER BULSUNLAR, YETER"
Doktorların, kendilerinin de İzmir'de kalması gerektiğini söylediklerini belirten baba Özkes, şunları söyledi: "Mecburen uyduk. Ancak elde avuçta olmadığı için kimi zaman banklarda, kimi bahçede yatıyoruz. Oğlumuzun geçireceği ilik naklinin ardından 6 aylık tedavi süresince nerede kalacağımızı kara kara düşünüyoruz. Yetkililer tedavi süresince İzmir'de kalacağımız bir yer sağlasınlar istiyoruz. Tedavi masrafları için herkese borçlandım. Ev tutacak 1 liram bile kalmadı."

'O BENİM CANIM'
Kardeşinin sağlığına kavuşmasından başka bir şey istemediğini söyleyen Nurbahar Özkes, "Ben yine tahsilime devam ederim. O benim canım. Ben hasta olsaydım o da benim için aynı şeyi yapardı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çaresizliğin gözü kör olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN