Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İzmir için kesenin ağzını açık tuttuk'

AK Parti adayı Yıldırım, Gaziemir'de hastane açtı, "Sağlıkta imrendiğimiz ülkeleri bile hep geride bıraktık. İzmir'e de hiç cimri davranmadık" dedi

Giriş Tarihi: 8.2.2014
Gaziemir Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi açılış töreninde konuşan AK Parti adayı Binali Yıldırım, İzmir'in geleceğinin parlak olduğunu vurguladı. Yıldırım, "Bakan Yardımcım Agah Kafkas 'zor' dedi. Zor dönemi bitti. Artık İzmir'de her şey çok kolay. Niye kolay? İşin peşine düşerseniz, takip ederseniz kolay olur. Sorunun parçası olmaz, çözümün kendisi olursanız kolay olur. İzmir'e hiçbir zaman cimrilik yapmadık. Sonuna kadar kesenin ağzını açtık" dedi. Eskiden filmlerde görüp 'Vay be ne ülkeler var' diyerek imrendiğimiz deniz, uçak ve helikopter ambulansların artık Türkiye'de de hizmet etmeye başladığını vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de 2002'de deniz ambulansı yoktu. Şimdi 19 tane var. Ambulans helikopteri ve uçağı yoktu, şimdi sayı 20'nin üzerinde. Eskiden filmleri yaralıyı ambulans uçak alıyor ve gidiyor diye izler imrenirdik. 'Vay be ne ülkeler var' diyorduk. Allah'a şükür şu an onlardan daha ilerideyiz. 11 yılda toplam 2 bin 134 tane sağlık tesisini inşa ettik. Eskiden hastaneye sağlam giden hasta dönüyordu. Sabah saat 4'de muayene kuyruğuna girmeyi, eczaneden ilaç alırken azar işitmeyi unuttuk. İnsan oğlu çabuk unutuyor. Hastane dedik mi iliklerimiz tir tir titrerdi. Bu ülke bunları yaşadı. Amerika'da bile internet bizimki kadar hızlı değil. Türkiye'yi Afrika seviyesinden aldık, Avrupa'nın en iyi 5 ülkesinden biri yaptık. Ulaştırma, iletişim ve sağlık alanında destan yazdı."

'İNSANLAR ÇABUK UNUTUYOR'
11 yılda toplam 2 bin 134 tane sağlık tesisini inşa ettiklerini vurgulayan Yıldırım, "Muayene odası sayısı 3 kart arttı. Eskiden hastaneye sağlam giden hasta dönüyordu. Saat 4'de muayene kuyruğuna girmeyi, eczaneden ilaç alırken azar işitmeyi unuttuk. İnsanoğlu çabuk unutuyor. SSK'nın arkasında gizli bir yerde eczane olurdu. Onu arar dururduk. Şimdi en güzel eczaneden ilacını alıyorsun. Her şey bilgisayarda. Eskiden hasta takibi yoktu. Yani nereden nereye geldik. Hastalar artık takip de ediliyor. Dosyam nerede? Alt katta kollarına siyah şey geçirmiş arşivciler vardı. Onlara yalvar yakar dosyayı çıkarttırıyorduk" dedi. İnternetimizin ABD'dekinden daha hızlı olduğunu vurgulayan Binali Yıldırım, İzmir'de yakında 2 bin 100 yataklı büyük bir şehir hastanesi kurulacağını söyledi, şu bilgileri verdi: "Bayraklı Şehir Hastanesi 1700 yataklı Ege Üniversitesi Hastanesi'den bile büyük olacak. Bu hastanenin içinde 7 hastane olacak. Lokanta, kafeteryası var. Hasta yakınları banklarda perişan olmayacak. Bakıcısı otelde kalır gibi kalacak. Ziyarete gelen hasta yakını hasta olup gitmeyecek. Bunun da eli kulağında. Arsası, projesi hazır. İhalesi yapıldı. Yakın zamanda bunun da temelini atmış olacağız."

35 MİLYONA MAL OLDU
Açılışta konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, "Salih İşgören büyüğümüz hem eşi hem de kendi adına çok büyük hayırlara imza attı. Hem eşi hem de kendi adına sağlığında bir protokol imzalamışlardı. Bakanlığımız ve yerel yöneticiler büyük destek verdi. Kendileri 25 milyon lira para harcadı. 10 milyon lira da Sağlık Bakanlığı ödenek sağladı. Hastanenin arkasındaki arazinin tahsisini gerçekleştirmek istiyoruz. Hayata geçirilmesini sağlarsak hastanenin kapasitesi büyüyebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İzmir için kesenin ağzını açık tuttuk'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN