Madenci destek istedi

EMİB Başkan Yardımcısı Mehmet Yunus Şahin, aynı uçakta seyahat ettiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, darboğaza giren sektörle ilgili analiz raporu sundu, beklentilerini anlattı

Giriş Tarihi: 13.2.2014
Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yunus Şahin, madencilik yatırımlarındaki darboğazın aşılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den destek istedi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun düzenlediği Türkiye-İtalya İş Formu'na katılan Şahin, aynı uçakta seyahat ettiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e madencilik sektörünün yaşadığı sorunları içeren bir rapor sundu. Şahin, Cumhurbaşkanı Gül'ün, konuyu inceleteceği mesajını verdiğini söyledi.

SEKTÖR KÜÇÜLDÜ

Sektörde sorunların kartopu gibi büyüdüğünü söyleyen EMİB Başkan Yardımcısı Şahin, ruhsat alınmasının 3-4 ayı bulduğunu, çoğu zaman başvuruların reddedildiğini söyledi, şöyle dedi: "Geçtiğimiz yılın ilk 9 aylık döneminde Türkiye ekonomisi yüzde 4 büyürken, madencilik sektörünün büyüme rakamları yüzde 3.5 geriledi. Türk ekonomisi büyürken, madencilik sektörünün bu tempoya ayak uyduramamasının nedeni olarak ruhsat konusunda yaşanan bu sorunu görüyoruz." Şahin, izin alma süresinin uzaması nedeniyle, maden işletme için gerekli izinlerin alınmasında, ilgili yasada öngörülen 3 yıllık süre aşıldığı için, bazı ruhsatların iptal edildiğini de ileri sürdü, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzinlerin alınmasındaki gecikmeler nedeniyle, arama yatırımları da olumsuz yönde etkilenmiştir. Birçok arama çalışması mevsiminde yapılamamıştır. Ormanlık alanlardaki maden işletme izinleri de aynı şekilde gecikmeye uğramıştır. Yeni maden alanları açılamamış ve üretim hedeflerine erişilememiştir. Madencilik, katma değeri yüksek bir sektör olduğu için de, yaşanan olumsuzluklardan jeoloji, jeofizik, sondaj, laboratuvar, harita, çevre teknolojisi konularında hizmet veren ve sektöre makina-ekipman sağlayan çok sayıda şirket de etkilenmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madenci destek istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN