Protestoculara 'Sus' uyarısı geldi

İzmir İl Başkanı Ali Engin, aday gösterilmeyen ya da partiye tepki gösteren CHP'lileri uyardı, "Yarından itibaren parti iradesine karşı çıkan kim olursa olsun, disiplin süreci işletilecektir" dedi

Giriş Tarihi: 13.2.2014
CHP İl Başkanı Ali Engin, partisinin İzmir adaylarının kesinleşerek açıklandığını, bir değişikliğin söz konusu olmayacağını söyledi. Aday adaylığı sürecinde bütün partililerin parti kültürü ve terbiyesine uygun bir yarış içinde olduğunu belirten Başkan Engin, "Aday adaylığı dönemi, adayların açıklanmasının ardından sona ermiştir. Artık adaylarımızın etrafında kenetlenme vakti. Parti iradesine karşı çıkanlar disipline sevkedilecek" dedi. Aday gösterilmeyenlerle onların yakınlarının tepkilerinin normal olduğunu, ancak demokratik haklar sınırında kalması ve artık sona erdirilmesi gerektiğini kaydeden Engin, "Tepkiler partiye zarar verecek noktaya getirilmemesi gerekiyor. Çünkü artık adaylarımız kesinleşmiştir ve hem MYK hem de PM kararlarıyla bu sürece son nokta konmuştur. Aday adaylığı sürecinde gösterdikleri faydalı ve seviyeli çalışmaları için tüm arkadaşlarıma canıgönülden teşekkür ediyor, aynı tavrı adaylarımızı desteklerken de göstereceklerinden zerre kadar şüphe duymuyorum. Yarından itibaren parti iradesine karşı çıkan kim olursa olsun, yetkisi ve görevi ne olursa olsun disiplin süreci işletilecektir" diye konuştu.

PARTİDE SULAR DURULMADI
Engin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Zaten MYK'mızın da aday değiştirme gibi bir yetkisi yok. Partimiz, PM'nin aldığı kararın arkasındadır ve bu kararlardan milim bir sapma bile olmayacaktır. Olay bu kadar açıkken ve artık adaylarımız kesinleşmişken; hiç kimsenin, bu yönde yapılacak amaçsız ve umutsuz çalışmaların, dedikoduların içinde yer almamasını istiyoruz. Partililerimizin şunu da bilmesi gerekir ki; CHP ile hiçbir alakası olmayan bazı kişiler ve gruplar da partimizde sanki bir kriz varmış, sanki hala değişiklik olacakmış havası yaratmaya çalışmaktadır. Artık adaylarımız belirlenmiştir ve değişiklik söz konusu değildir. Bu bilinçle aday adaylığı sürecinde yaşanan birlik ve beraberliği aynen devam ettirerek, bu enerjiyle de İzmir'de koyduğumuz 30+1 hedefine daha güçlü bir şekilde, adaylarımızın etrafında kenetlenerek koşar adım ilerleyeceğiz." İl Başkanı Engin'in bu açıklamaların karşın, partide sular dün de durulmadı. Öte yandan CHP Parti Meclisi'nde (PM) İzmir'in ilçe belediye başkan adaylarına ilişkin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) kararlarının değiştirilmesine tepki gösteren Çiğli Belediyesi CHP Meclis Üyesi Önder Özdemir ve bir grup partili başlatıkları açlık grevini sürdürüyor.

CHP'DE İSTİFA EDEN EDENE
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'ın CHP'den istifasının açıklamasının ardından, bir açıklama yaparak partiden ayrılacağını belirten Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün de dün istifasını Genel Merkeze gönderdi. Ardından 2 istifa da Kınık ve Dikili'den geldi. Kınık Belediye Başkanı Süleyman Kaya da aday gösterilmediği için istifa edenler kervanına eklendi. Kaya'nın DP'den aday olacağı konuşuluyor. Dikili'de de Yusuf Altıparmak'ın, Mustafa Tosun'un aday gösterilmesi üzerine istifa kararı aldığı yerel seçimlerde DSP'den adaylığını koyacağı öğrenildi.

10 BAŞKANDAN ORTAK BİLDİRİ
Aday gösterilmeyen 10 belediye başkanı, ortak bir bildiri yayınladı, Genel Merkez'e açıklama çağrısında bulundu. Açıklamada özetle, "Kamuoyunda bizleri başarısız gösteren, ailelerimizi, sevenlerimizi ve onurumuzu küçük düşüren aday belirleme sürecinde; hangi başarısızlığımızdan, hangi yanlışımızdan ya da kim ve kimlerin karşı çıkışından dolayı aday gösterilmedik. Açıklamayı yapmak Sayın Genel Başkanımızın, beşli komisyonun, MYK'nın ve Parti Meclisinin görevidir" dendi. Açıklamaya imza koyan başkanlar şöyle: Ercan Tatı (Buca), Faik Tütüncüoğlu (Çeşme), Metin Solak (Çiğil), Yusuf Altıparkmak-Osman Özgüven (Dikili), Sıtkı Kürüm (Karabağlar), Serdar Yasa (Karaburun), Süleyman Kaya (Kınık), İsmet Korkmaz (kiraz), Hakan Tartan (Konak), Ergun Özgün (Menderes).

ASLAN'DAN DSP AÇIKLAMASI
Bu arada adı DSP ile anılan bir diğer isim olan Ege-Koop Başkanı Hüseyin Aslan yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında hiçbir zaman koltuk ve makam peşinde olmadığını vurgulayan Aslan, şöyle dedi: "DSP Genel Başkanı Sayın Masum Türker, yaklaşık 10 gün önce beni bizzat arayarak partisinden İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmamı istedi. Aynı talebi DSP İzmir İl Başkanı Sayın Selçuk Karakülçe defalarca tekrarladı. Ancak her defasında benim CHP'den Büyükşehir Belediye Başkan Aday adayı olduğumu ifade ederek kendilerine teşekkür ettim. CHP'den aday olmuşken başka bir partiden adaylığımı düşünmemin de siyasi etik anlayışıma uygun olmadığını da vurguladım. Ben hiçbir zaman koltuk, makam peşinde olmadım. Bundan sonra da ülkeme ve yaşadığım kente hizmet etmek için mücadele etmeye devam edeceğim konusunda hiçbir kimsenin kuşkusu olmasın."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Protestoculara 'Sus' uyarısı geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN