Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köy tavukları ve yumurtası kıymete bindi

Sağlıklı ve doğal beslenmenin önemi artınca Aydın'da köy tavukları ve yumurtası da kıymete bindi.

Giriş Tarihi: 14.2.2014 11:33
2005 yılında yaşanan kuş gribi vakasından sonra semt pazarlarında satışı yasak olan köy tavukları yeniden pazara çıktı. Hem sağlıklı beslenmek hem de bahçeli evlerde haşerelere karşı kullanılan tavukların yoğun ilgi gördüğü belirtildi.

2005 yılında yaşanan kuş gribi vakalarından sonra bir süre pazarlarda kanatlı hayvan satışının yasaklandığını ve bu süre zarfında özellikle kırsal kesimlerde yaşayanlar için KKKA hastalığının ciddi tehlike olmaya başladığını belirten tavuk satıcılarından Taner Demirci, 'Kuş gribi vakasından sonra pazarlarda kanatlı satışı yasaklanınca keneden kaynaklanan ölümler arttı, haşereler insanlara zarar vermeye başladı. Evinde tavuk beslemeye devam eden bilinçli vatandaşlar kene ve haşereye karşı daha rahat korundu. Bunun yanında organik beslenen tavukların eti ve yumurtasının kıymeti de öğrenildi. Şimdi marketlerde 30 yumurta 8-9 TL'ye satılırken köy tavuğunun yumurtasının tanesi 75 Kuruş ve 1 TL arasında satılıyor' dedi.

Aydın'da semt pazarlarında canlı tavuk satışı yaptıklarını ve her pazarda özel müşterileri olduğunu belirten Demirci, her pazarda özel müşterilerinin olduğunu ve işlerin de iyi gittiğini belirterek 'Sağlığına ve damak tadına düşkün olanlar organik tavuk ve yumurta yiyor. Köy tavuğu ve yumurtasını yiyen bir daha diğer tavuk ve yumurtaları tercih etmiyor' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köy tavukları ve yumurtası kıymete bindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN