Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sevgililer Günü'nde 2. hayatı hediye etti

Giriş Tarihi: 14.2.2014

Eski milli atlet Salih Karavaş'ın 14 yıl süren karaciğer rahatsızlığına, eşi Figen Karavaş çare oldu. Eşine donör olan kadın, "Karaciğerimden alınan parçayı sevgimle veriyorum. İnşallah bir aksilik olmaz" dedi

İzmir'de fotoğrafçı Figen Karavaş, eski milli atlet eşi Salih Karavaş'a 14 Şubat Sevgililer Günü'nde en güzel hediyeyi verdi. Figen Karavaş, 14 yılık hayat arkadaşına karaciğerinden parça vererek yeniden hayata tutunmasını sağladı. 14 yıldır karaciğer hastası olan Salih Karavaş, Kent Hastanesi'nde 8 saat süren operasyonun ardından sağlığına kavuştu.

İLAÇ TEDAVİSİ GÖRDÜ
Eski milli atlet 48 yaşındaki Karavaş, 14 yıl önce yorgunluk ve halsizlik şikayetiyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne muayene olmaya gitti. Doktorlar 1 yıl sonunda eski milli atletin safra kesesinde sorun olduğu ortaya çıktı. Karavaş'ın rahatsızlığı nedeniyle 14 yıl boyunca ilaç tedavisi gördü. Zaman içinde bu problem karaciğerlerine de zarar verdi. Doktorlar iyileşebilmesi için karaciğer nakli olmasına gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Karavaş Ailesi donör arayışına girdi. Karaciğerinin yanı sıra akciğerlerindeki sıkıntı nedeniyle sarkoidoz hastalığına yakalanan eski milli atletin 3 kardeşine donör olabilmeleri için tetkik yapıldı. Ancak hiçbiri olumlu sonuç vermedi. Son çare olarak 42 yaşındaki fotoğrafçı eşi Figen Karavaş'a tetkik yapıldı. Tetkik sonucunda Figen Karavaş'tan nakil yapılmasında bir sakınca olmadığı tespit edildi. Çiftin 12 yaşındaki oğulları Ulus Karavaş da büyük bir sevinç yaşadı. Kent Hastanesi'nde Doç. Dr. Murat Kılıç ve ekibi tarafından başarılı operasyon ile Figen Karavaş'ın karaciğerinden alınan parça eşi Salih Karavaş'a nakledildi. Eski milli atletin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Eşinin iyileşebilmesi için hiç düşünmeden karaciğerinden parça verdiğini anlatan Figen Karavaş, "Nakilden sonraki bir sene bizim için çok önemli. Karaciğerimden alınan parçayı eşimin vücudunun kabul edip etmemesi bu süreçte belli olacak. Karaciğeri sevgimle veriyorum. O vücut bunu kabul edecek. Başka şansı yok" dedi. 14 yıldır hastalığıyla ilgili savaş verdiğini anlatan Salih Karavaş, "3 kardeşim uyum sağlamayınca eşim de uyum sağlamaz diye düşünmüştüm. Yapılan tetkiklerde yüzde 20 şans oluyormuş. Eşim uyum sağlayınca çok sevindim. Hala şaşkınım. İnşallah sağlığıma kavuşunca ve ailemle kutlayacağım. İyileştikten sonra yarışlara katılmak istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevgililer Günü'nde 2. hayatı hediye etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN