CAN AKSIN: Proje yerine bayrak yarışı

Giriş Tarihi: 15.2.2014
Seçim yaklaştıkça belediye başkan adaylarının projelerinin yarışa gireceğini bekliyorduk ama yine "bayraklar" ve "araba konvoyları" yarışmaya başladı. Seçime giren her parti, daha çok bayrak asmak, daha uzun ve çok araçlı konvoy düzenlemekle övünüyor. Son günlerde bunlara bir de "partilerin ağır toplarının Ayvalık'ı ziyaretleri" eklendi. Örneğin önceki gün CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Körfez'de "seçim büroları açılışı" için Edremit, Burhaniye, Ayvalık ilçelerindeki toplantılara katıldı. Kendisine ilgi çok büyüktü. Konvoylar tam da böyle günler içindi. İnternette bir partilinin, "Konvoyda araç sayısını 350 olarak yazmıştık. Araçları sayanlar uyardı, araç konvoyumuz 502 adettir" paylaşımı, ne durumda olduğumuzu gösteriyor.

KİMSE GERİ KALMIYOR

CHP'de Mustafa Balbay heyecanı sürerken, MHP de hemen karşı çıkışa geçerek, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 1 Mart Cumartesi günü saat 16.00'da Ayvalık Cumhuriyet Meydanı'nda olacağını açıkladılar. Demek ki, Bahçeli için de upuzun konvoylar oluşturulacak ve konvoydaki her aracın klakson sesleri ile bütün Ayvalık, bebeler, hastalar dahil bu "gürültü gösterisine" katılmak zorunda kalacaklar. Ayvalık yerel seçimlerinde iddialı partilerden diğer ikisi de geri kalmamak için kendi parti büyüklerini Ayvalık'a getirebilirler. Örneğin DSP adayı Mesut Ergin, DSP Genel Başkanı Masum Türker'i, Ege sahillerinde mutlaka bir kaç yeri almak isteyen AK Parti de, kim bilir Başbakan Erdoğan'ı yarım saatliğine de olsa davet edebilir. İşin şakası bir yana, bu seçim yarışında, adaylardan hiç birinin, halkı tatmin edecek ve heyecanlandıracak hiç bir projesi henüz ortaya çıkmadı. "Belediyeyi halkımız için halkla beraber yöneteceğiz" söyleminin dışında, "Kiminle, nasıl yöneteceksiniz, hangi projeleriniz var?" soruları hala havada kalmış durumda. Projeler yerine bayraklar yarışınca "Ayvalık'ta kim seçilecek?" sorusu da cevapsız kalmak durumunda. Ayvalık'ı, (tabi eski Ayvalık) "kendi kalesi" gören CHP'lilerin kulaktan kulağa yaydıkları yeni slogan "Bizim Ayvalık'ta tek rakibimiz, sessiz sedasız gelen AK Parti'dir. AK Parti'nin kazanmaması için bütün partiler CHP şemsiyesi altında toplanmalılar" oldu. DSP'liler ise "En az 3 bin oy farkla seçimi kazanacağız" derken, eski başkan Ahmet Tüfekçi'nin desteğini yeniden alan MHP'liler ise seçimi kazanacaklarından oldukça emin gözüküyorlar."İktidarın nimetlerini Ayvalık'a yağdıracağız" diyen AK Parti de kendinden emin.

ÖNCEKİ SEÇİM YANILTIR
Bir önceki yerel seçimleri göz önüne alarak tahmin yapanlar yanılırlar. 2009 yerel seçimlerinde Ayvalık merkezde CHP yüzde 38.2 oy oranı ile 8 bin 172 oy almış. CHP'yi yüzde 25.7 oy oranı ve 5 bin 508 oyla MHP ve yüzde 25 oy oranı ve 5 bin 339 oyla DP izlemiş. AK Parti'nin 2009'daki yerel seçimlerde oy oranı yüzde 7.3 ve aldığı oy ise 1552 olmuştu. MHP'lileri heyecanlandıran durum, o seçimde DP'den aday olan Tüfekçi'nin bu kez kendilerini desteklemesi. Oysa, artık Balıkesir Büyükşehir olduğundan, bu kez köy seçmenleri de, Küçükköy, Altınova seçmenleri de Ayvalık Belediyesi için oy kullanacaklar. Yaklaşık 51 bin seçmenin bulunduğu Ayvalık'ta seçimler hiç de kolay değil. 2011 genel seçimlerinde, CHP yüzde 51,67 oy oranı ve 21 bin 673 oyla oy yine lider parti. AK Parti'nin oy oranı yüzde 26,96 ve seçmen sayısı 11 bin 307. Üçüncü sıradaki MHP'nin oy oranı yüzde 15,30 ve seçmen sayısı 6 bin 419.

ASLANIN AĞZINDA
Şimdi bu tabloya Küçükköy'de oldukça başarılı çalışmaları olan Mesut Ergin'i aday gösteren DSP'yi de koyunca gerçekten Ayvalık'ta yerel seçimler, tam bir "aslanın ağzında" seçim oluyor. Balıkesir Büyükşehir olduğu için, Ayvalık belediye başkanlığı seçimlerinde köyler de oy verecek. Ayvalık genelinde AK Parti oylarının ağırlıklı olarak köylerden geldiği görülüyor. 2011 seçimlerinde, Akçapınar, Çamoba, Hacıveliler, Karaayıt, Odaburnu ve Yeniköy'de AK Parti kazanmış. Merkezde, Yenimahalle'de de birinci olan AK Parti, Hamdibey mahallesinde CHP'yi zorlamış. Altınova ve Küçükköy beldelerindeki sıralamalarda da AK Parti, MHP'nin önünde CHP'nin peşinden geliyor. Durum böyle olunca, "Ben daha çok bayrak astım, benim konvoyumda araç sayısı daha çok" gösterileri gerçekleri göstermez. 31 Mart sabahı partiler şaşkına dönebilirler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Proje yerine bayrak yarışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN