Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasi çatlağı

CHP'de, örgütün istekleri göz ardı edilerek belirlenen başkan adaylarından sonra, Belediye Meclis üyelerinin de Genel Merkez tarafından tespit edilmesi kararlaştırıldı

Giriş Tarihi: 16.2.2014
CHP'de örgüt ve tabanın istekleri göz ardı edilerek belirlenen başkan adaylarından sonra belediye meclis üyelerinin de Genel Merkez tarafından tespit edilmesi yönünde bir karar alındı. CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan imzasıyla il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen genelgeye göre, İzmir'in tüm seçim çevreleri ile Manisa, Aydın, Denizli, Uşak ve Balıkesir'in bazı ilçelerinde belediye meclis üyeliklerinde listeleri onama yetkisi MYK'ya verildi. CHP Genel Merkezi'nin aldığı bu karar, 8 Şubat'ta İzmir'in 7 ilçesinde binlerce üyenin katılımıyla gerçekleştirilen eğilim yoklamasının sonuçlarının geçersiz sayılabileceği anlamına geliyor.

ADAYLARIN İSYANI
CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, parti örgütünde büyük şok yaratan kararı, "Eğilim yoklamasının hukuki dayanağı yok. Parti çıkan sonuçlara uymayabilir. Kimsenin de bağırıp, çağırmaya hakkı yok. Zaten yapılan fermuar sistemli eğilim yoklamasının bir hukuki dayanağı yok. Parti kendi durumunu, üye yapısını görmek için bu kararı verdi. Zaten il başkanlığı ve ilçe başkanları olarak, "Eğilim yoklaması yapılmasın" demiştik. Sonuçta partimizin verdiği kararı yerine getirdik. Parti listelerde yer değişikliği yapabileceği gibi, birinci sırada çıkan bir kişi de olsa onu yazmayabilir" sözleriyle savundu. Engin'in bu açıklaması, başkan adayları gibi belediye meclis üyeliklerinin de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve yakın ekibi tarafından belirleneceği ve muhaliflerin tasfiye edileceği şeklinde yorumlandı. Bu gelişmeden sonra fermuar yöntemiyle eğilim yoklaması yapılan Karşıyaka, Bornova, Çiğli, Buca, Narlıdere, Gaziemir ve Balçova'da sandıktan çıkan adaylar karara isyan etti. Genel Merkezi telefon ve faks yağmuruna tutan adaylar, alınan kararın parti içi demokrasiyi hiçe sayan, antidemokratik bir uygulama olduğu görüşünü dile getirdi. CHP'de büyük tepki yaratan 13 Şubat 2014 tarihli genelgeye göre İzmir'in tüm seçim çevreleri, Aydın'ın Kuşadası ve Didim, Manisa'nın Salihli, Şehzadeler ve Yunusemre, Muğla'nın Datça, Uşak'ın Merkez , Balıkesir'in Ayvalık, Karesi ve Merkez, Denizli'nin Bekilli, Buldan, Çameli, Çivril, Merkezefendi, Pamukkale ve Sarayköy ilçelerinde belediye meclis üyeliklerinde listeleri onama yetkisi MYK'nın elinde tutuldu. Bu seçim çevrelerinde ilçe başkanlıkları tarafından hazırlanacak taslak dün Genel Merkez'e iletildi. Taslak listeler hazırlanırken il başkanı, ilçe başkanı, belediye başkan adayı, büyükşehir belediye başkan adayı ve milletvekillerinin mutabakatının sağlanmasına özen gösterilecek. Listelerde cinsiyet ve gençlik kotalarına şans verilecek.

KILIÇDAROĞLU, SÖZÜNÜ TUTMADI
CHP'de belediye başkan adaylarından sonra belediye meclis üyelerinin de genel merkez ve dar bir ekip tarafından belirlenmesi akıllara Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha önce verdiği önseçim vaatlerini getirdi. Kılıçdaroğlu, Mayıs 2010 kurultayında, "Bu kurultay blok listeyle seçime gittiğimiz son kurultaydır" demişti. Bu söze rağmen yapılan iki kurultayında da seçime blok listeyle gidildi. Aynı Kılıçdaroğlu, 2011 seçimleri öncesinde tüm seçim çevrelerinde önseçim yapacaklarını açıkladı. Fakat 2011'de önseçim yapmadı. Parti içi demokrasi umudunu 2014 yerel seçimlerine erteleyen CHP örgütü, yine hayal kırıklığına uğradı. Belediye başkan adaylarını merkez yoklamasıyla belirleyen CHP'de son alınan kararla İzmir ve İstanbul'un tamamı, Ankara'nın ise merkezdeki 6 ilçesinde belediye meclis üyeleri MYK tarafından tespit edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi çatlağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN