Karalama kampanyası ile seçim kazandılar

AK Parti Balıkesir Büyükşehir Başkan adayı Uğur, şu andaki belediye başkanının kendilerini kötülüyerek seçim kazandığını söyledi, "Bu bir daha olmaz. 20 ilçenin 20'sini de alacağız" dedi

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Balıkesir'de AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur, yerel seçimlerle ilgili iddialı konuştu: "20 ilçenin 20'sini de alacağız." Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan Uğur, Balıkesir'in sorunlarından, hayata geçireceği projelere kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

30 Mart seçimleri için öngörünüz nedir?
- Balıkesir'de 20 ilçe var. Biz 20'de 20 hedefliyoruz. Çok çalışıyoruz. Kentin coğrafyası çok geniş. Ege'de kalan yerler var, Marmara'da kalan yerler var. Her birinin ayrı bir sosyokültürel yapısı, bitki örtüsü var. Dursunbey ile Ayvalık, Edremit ile Sındırgı farklı. İlk defa büyükşehir seçimi yapılacak.

Mevcut belediyeyi nasıl buluyorsunuz?
- Belediye yönetebilmek için, biraz bilgili ve başarıya imza atmış olmak gerekiyor. Şu anki belediye başkanı, hasbelkader karalama kampanyaları ile başkanlık koltuğuna oturmuş bir kişidir. Bir örnek vereyim: Balıkesir'de köylerden gelen 500 minibüs var. Bunlar eskiden kente girdiği zaman istediği yere park eder, istediği yere uğrar, disiplinsiz bir haldeydi. 2004'te göreve gelen başkan, taksi ve dolmuşlara bir çekidüzen verdi. 3 köy garajı yapıldı merkeze. Bigadiç, Edremit ve Bursa tarafından gelenler ayrı garajlara yönlendirildi. Bunlar ise "Bizi seçerseniz her yere girebileceksiniz, her şey serbest" dediler. Ama sonuç ortada. Sözü verdi, tutmadı. Balıkesir deprem bölgesinde. Yine 2004'te göreve gelen başkan, Hal Binası'nı, depreme dayanıksız diye yıkmak istedi. Bunlar yine, "Yıkacaklar, sizi sokağa atacaklar, ben yıktırmayacağım" dedi. Ama ne oldu! Kendisi yıktı. Yerine de doğru dürüst bir şey yapmadı. Yani bu şekilde bir daha seçim kazanamazsınız.

Önemli projeleriniz neler?
- Balıkesir eyalet gibi bir kent. Bir tarafında İzmir, bir tarafında İstanbul. Kış nüfusu 1 milyon 200 bin, yazın 3 milyonu geçiyor. Sadece sahil kesimi 1,5 milyona ulaşıyor. İstanbul'un 10 adası var, Balıkesir'e bağlı 32 ada var. Bu rakamlar tablonun büyüklüğünü net anlatıyor. Bu nedenle ilk olarak Balıkesir Deniz Otobüs İşletmesi'ni kuracağız.

Balıkesir'e bir kimlik kazandırılacak mı?
- Biz kenti turizm merkezi yapmak istiyoruz. Çok güzel bir sahil kesimine sahip. Fakat arıtma problemi var. Edremit Körfezi her geçen dakika biraz daha kirleniyor. Yazın sahil kesiminde sürekli is ve kara bulutlar oluyor. Sebebi, yakılan çöpler. Bazıları yakılıyor, bazıları dere yataklarına atılıyor. Sonra da belediye bekliyor, sel derelerdeki çöpleri sular denize götürsün diye. Burayı turizm merkezi yapacaksak, çevre sorununu çözmek gerekiyor.

Çevre kirliliğini boyutu nedir?
- Balıkesir'de 890'a yakın köy var. Musluklardan kireçli sular akıyor. Hepsinin kanalizasyonu derelere akıyor. Derin deniz deşarjı yapılıyor, pislikler 2 kilometre açığa boşaltılıyor. Kanallar var ama içleri hep pislik dolu. Hem çevreyi kirletiyor, hem de insan sağlığını tehdit ediyor bu belediye. Bir numaralı problem çevre kirliliği. İller Bankası ile sürekli temas halindeyiz. İlk olarak çevre kirliliğini düzelteceğiz.

Turizm için yeterli otel alt yapısına sahip mi sahil şeridi?
- Ne kıyılarda ne merkezde 5 yıldızlı otel var. Böyle iş mi olur! Dünyanın önemli otel zincirleri bekliyor. Balıkesir'in her yerinde termal var. Kaz Dağları var, av turizmi gelişebilir, yaz-kış turizmi gelişebilir.

Kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalarınız nedir?
- Kentsel dönüşüm bize 2009 yılında seçimi kaybettiren en büyük nedendir. Kimse yerinden olmak istemiyor. İnsanlar "Cebimden bir şey çıkmasın, bana kimse dokunmasın, ben böyle yaşayayım" diyor. Balıkesir ile ilgili bir kentsel dönüşüm projemiz hazır.

SORUNLAR DİZ BOYU
Kentin en büyük problemi çevre. Ayvalık'ta, Gömeç'te, Edremit'te arıtma tesisi yok. Burhaniye'de 1995 yılında yapılmış ama sıkıntıyı karşılamıyor. Kıyı kesimleri sorunlarla boğuşuyor. Suyu deseniz ayrı sıkıntı, çöpü deseniz ayrı bir problem. Ayrıca Balıkesir'de araç sayısı son 5 yılda yüzde 40 ile 50 arası arttı ve trafik de, otopark da sorun olmaya başladı.

PARTİLERİN DURUMU
Balıkesir'de partiler arası son durum nedir?
- 2011 seçimlerinin analizini yaptığımız zaman AK Parti yüzde 46,5 ile birinci sırada. CHP, yüzde 33,7 ile ikinci sırada. MHP ise yüzde 13,5 ile üçüncü sırada kalmış. 2009 yerel seçimlerinde ise merkez ilçede MHP belediye olduğu için, Balıkesir Belediye Başkanlığını alıyorlar. Halbuki kendisi bu tabloya göre, Balıkesir Merkez İlçe Belediye Başkanı oluyor. Bunu yanı sıra zaten hizmeti de sadece merkeze veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karalama kampanyası ile seçim kazandılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN