Çocuklarımızı koruyacağız

İzmir'in kimsesiz çocukları korumada Türkiye'ye öncü ve örnek olduğunu söyleyen AK Parti adayı Yıldırım, "Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumda sokak çocuklarını koruma ve bakım evleri kuracağım" dedi

Giriş Tarihi: 23.2.2014
AK Parti Genel Merkez Sosyal İşler Başkanlığı tarafından Crowne Plaza'da yapılan çalıştayda konuşan Büyükşehir Başkan adayı Binali Yıldırım, "İzmir önemli bir şehir. İzmir koruyucu aile sayısında 2008'den beri açık ara önde. Ben de, Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumda, İzmirliler'in desteğiyle sokak çocukları koruma ve bakım evlerini kuracağım" dedi. Sosyal devlet olmanın toplumun tüm kesimlerine hitap etmeyi gerektirdiğini söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sosyal devlet; zengin, fakir, köylü, kentli, engellilere yani toplumun her kesiminin sorunlarına şefkatle eğilmek anlamına geliyor. Burada gururla gördük ki yuvalarda yetişmiş, yurtlarda kalmış arkadaşlarımız toplumda bir yer edinmiş. Sporcularımız, sanatçılarımız, kamuda görev yapanlar var. Bu bana şunu hatırlattı. Nerede azim varsa orada çözüm var. Zorluklar bazen sizi hayattan koparır, bazen de azimle bir şeylere ulaşmanızı sağlar. Rahatlığı çok erken bulmuşsanız bu olumsuzluğa neden olabilir. Yetiştirme yurdundan gelen arkadaşlarımız hayatı daha iyi anlıyor" dedi.

BÜYÜK MESAFE ALINDI

Dinimizin insanların birbirini sevmesi ve yardım etmesi esasına dayalı olduğunu hatırlatan Binali Yıldırım, "Peygamber Efendimiz, 'Yetimi kendine yakın tut, başını okşa' diyor. Yıllardan beri yapılan çok şey olmakla birlikte, son 10 yılda kurumsal anlamda çok büyük mesafe kat edildi. Devletin sosyal yönünü ön plana çıkardık. Engellilerle, şehit ve gazilerle ilgili yasalar çıkardık. 2003'te belediyeler dahil bütün sosyal desteklerin toplamı 3 milyar liraydı. 2012 yılı sonu itibarıyla bu rakam 23 milyara çıktı. Evde bakım destekleri var. Özel bakım rehabilitasyon merkezleri açılıyor. Erzincan Yetiştirme Yurdu'na birkaç kez gittim. Gençlerle uzun uzun sohbet ettim çok etkilendim. Geleceğe yönelik hayatıma katkı sağlayan örnekleri orada gördüm" dedi.

İZMİR ÖNCÜLÜK ETTİ
İzmir'in önemli bir şehir olduğunu vurgulayan Yıldırım, koruyucu aile sayısında kentin 2008'den beri açık ara önde olduğunu hatırlattı, 340 koruyucu ailenin olduğunu söyledi. Son yıllarda üniversiteye giren çocukların sayısında ciddi artışların oludğunu söyleyen Yıldırım, şöyle dedi: "Bu çocuklarımız, 18 yaşından sonra serbest bırakılmıyor, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından takip ediliyor. 2005 yılında çıkan Engelliler Kanunu'yla bakım, eğitim istihdam ve maaş anlamında devrim niteliğinde değişim oldu. İzmir umut evlerinin açılmasına öncülük etti. Sosyal desteklerin Türkiye'de öncü bir kent olduğunu görüyoruz. Biz İzmirlilerin desteğiyle Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumuzda, sokak çocukları koruma ve bakım evlerini kuracağız. Bu evler gençlerimizin sağlık rehabilitasyon ve eğitim gibi bu gençlerimizin alması sağlanmış olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarımızı koruyacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN