Milli bilişimde bulut devrimi

Bulut Bilişim Laboratuvarı, kamuya ait verilerin saldırılara karşı güvenliğini ve bilişim teknolojilerinin millileşmesini sağlayacak

Giriş Tarihi: 26.2.2014
Tübitak, Kalkınma Bakanlığı desteğiyle "Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı" kuruyor. Projede yer alan Gediz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haluk Gümüşkaya, kamuya ait tüm verilerin siber saldırılara karşı güvenli saklanmasını ve kullanımı artacak bulut bilişim teknolojilerinin millileştirilmesini sağlayacağını söyledi. Prof. Dr. Gümüşkaya, kendisinin bir yıldır danışmanlık yaptığı bölümün bu projesinin, Kalkınma Bakanlığı'nın 100 milyon lira desteğiyle 3 yılda hayata geçirilmesinin planlandığını ifade etti, şu bilgileri verdi: "İlk etapta bilgisayar ortamındaki bilgi ve belgelerin depolanacağı veri merkezi (data center) oluşturularak milli bulut bilişim yazılım ağ altyapısı geliştirilecek. Kurum ve kuruluşlar, büyük maliyet gerektiren geleneksel bilgi işlem altyapıları kurmadan, bu hizmeti bulut bilişim sağlayıcılarından alabiliyor. Bilgilerini güvenli ve her an ulaşılabilir ortamda depolayıp, bu verileri internet ortamından genel ya da özel paylaşıma sunabiliyor. Bulut bilişim, altyapı yatırımı ve tesis işletme harcaması gerektirmiyor. İhtiyaç kadar erişim ve kullanma, kaynakların etkin kullanımıyla tasarruf sağlarken, büyük-ölçekli veri analiz uygulamalarını hızlandırıyor."

ZORUNLU HALE GETİRİYOR

Yakın gelecekte bilgisayara yüklenen uygulamaların yerini bulut uygulamalarının alacağını vurgulayan Prof. Dr. Haluk Gümüşkaya, bilgiyi bulma, bilgiye erişim, bilgiyi kullanmanın, bundan böyle bulut ve kablosuz teknolojiler sayesinde daha da ucuzlayacağını ve kolaylaşacağını kaydetti.

BULUT ZORUNLU OLACAK

Birden fazla bulut üzerinde kurulmuş sosyal servislerin sunulacağını, standartlara bağlı olarak modüler yazılım servislerinden yeni uygulamaları geliştirmenin kolaylaşıp yaygınlaşacağını belirten Prof. Dr. Gümüşkaya, "Günlük yaşamda masaüstü kişisel bilgisayarların rolü azalacak. Her yerden ve her zaman buluta bağlanılabilecek. Bilgisayar ortamındaki verilerin giderek artması da, bulut bilişimi zorunlu hale getirecek. Günümüzde çok farklı kaynaklar tarafından üretilen; Google, Yahoo gibi arama motorları, YouTube, NetFlix ve Vimeo gibi video paylaşım siteleri ve Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar tarafından toplanılan veriler devasa boyutlara ulaştı. Her gün dünya üzerinde 2.5 egzabayt (2.5 milyon terabayt) büyük veri (big data) oluşturulduğu belirtiliyor. Mevcut verinin yüzde 90'ı son 2 yılda üretilmiştir. Bu büyüklükte ve sürekli çok hızlı olarak artan miktardaki verileri geleneksel yöntemlerle saklamak, işlemek ve yönetmek imkansız duruma geldi. Çözüm ise bulut bilişimde."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli bilişimde bulut devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN