Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldırım'ın projelerini iş dünyası çok beğendi

AK Parti Büyükşehir adayı Yıldırım'ın açıkladığı 1414 proje, İzmir iş dünyası temsilcileri tarafından beğeni ile karşılandı, "İzmir'in ihtiyacı olan projeler" ortak görüşünde birleşildi

Giriş Tarihi: 27.2.2014
AK Parti Büyükşehir adayı Binali Yıldırım'ın "Hayat İzmir" başlığı ve "Yüzyılın Şehircilik Hareketi" sloganıyla açıkladığı 1414 proje, İzmir kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Yıldırım, "Gece gündüz, 7/24 çalışacak İzmir'in en acil sorunlarını çözeceğiz, tıkanan damarlarını açacağız" derken, açıklanan projelerle ilgili değerlendirmede bulunan iş dünyası temsilcileri, 1414 proje için "büyüleyici", "heyecan verici", "İzmir'e çağ atlatacak projeler" ifadelerini kullandı. Binali Yıldırım, 1414 projeyi "Ekonomide Hayat", "Ulaşımda Hayat", "Sosyal Hayat", "Ekolojik Hayat", "Kentsel Hayat", "Engelsiz Hayat", "Teknolojik Hayat", "Kültür- Sanatta Hayat", "Sağlıklı Hayat" başlıkları altında önceki gün açıklamıştı. Açıkladığı bu projelerin sadece İzmir değil tüm Türkiye'de geniş yankı bulduğuna dikkat çeken Yıldırım, proje ekibinin 1,5 yıldır aralıksız çalıştığını ve 1414 projeyi ortaya çıkardığını söyledi. "Yüzyılın Şehircilik Hareketi: Hayat İzmir" projelerinin tamamlandığında 170 bin kişiye iş ve aş imkanı doğacağını da sözlerine ekleyen Yıldırım, "Hayat İzmir" içinde kentteki 30 ilçeyi kapsayan 1414 Projeyle 65 milyarlık yatırım yapılacağını vurguladı.

'YAPACAKLARIMIZI ANLATIYORUZ'
AK Parti adayı Binali Yıldırım, açıkladıkları projelerin İzmir'e vizyon ve değişim getireceğini söyledi. Projelerle İzmir için gelecek 5 yıl hedeflerini ortaya koyduklarını dile getiren Yıldırım, dün Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde Yutu Tekstil ve Akar Tekstil fabrikalarını ziyaret etti. Yıldırım 2 gün önce kamuoyuna sundukları projelerin hayal ya da rüya olmadığını kaydetti, şunları söyledi: "Gelecek planımızı anlattık Menemen'e varmak üzere Aliağa, Çandarlı, Çanakkale köprüsü ile Avrupa'ya uzanacak. Menemen'e giden yol, İZBAN, çevreyolu hepsini biz yaptık. Bana 'ne yaptın?' diye soran yönetici bu kentin belediye başkanıdır. Şehrin belediye başkanı olduğunu unutmuş bana soruyor. Sen söyleyeceksin ne yaptığını. Sen ne yaptın?" Projelere yönelik kentin belediye başkanının "Bizde düşünmüştük. Bunları bizimde yapacaklarımız" dediğini bildiren Yıldırım, "Daha ne kadar düşüneceksin. Bir 5 yıl geçti, bir 5 yıl daha geçti. Önemli olan düşünmek değil, yapmak. Eğer yapıyorsanız farkınızı kanıtlamış olursunuz. Biz hayallerimizi ve rüyalarımızı anlatmıyoruz, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatıyoruz" dedi.

KİM NE DEDİ?
İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu: Projelerin hepsi birbirinden ilginç ve parlak. İzmir'in ihtiyacını kapsayan projeler. Sunumu fevkalade modern ve başarılı buldum. Tebrik ediyorum.
EBSO Meclis Başkanı Salih Esen: Projeleri çok büyüleyici buldum. Tabii ki İzmir'e çağ atlatacak projeler olarak düşünüyorum. Bırakın yarısını yüzde 20'sinin bile yapılması İzmir'i çok farklı konuma taşır.
ESİAD Başkanı Bülent Akgerman: Açıkca söylemek gerekirse etkileyici projeler ancak 65 milyar dolarlık bir kaynak nasıl sağlanacak? Beni düşündüren o. Ama tümünün gerçekleşmesi durumunda İzmir bambaşka bir şehir olacaktır.
DTO İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk: İzmir için yapılacak tüm bu projeler bizim hep arzu ettiğimiz şeyler. Sayın Binali Yıldırım Bey zaten Bakanlığı döneminde İzmir'de birçok projeye imza attı.
ESİAD Yönetim Kurulu ve İTO Meclis Üyesi Cemal Elmasoğlu: Projeler açıklanırken heyecan duydum. İnşallah bu projeler herkese katkı sağlar, çünkü İzmir dünya şehri olmak istiyorsa bu anlamda katkı sağlayacak projelere ihtiyacımız var.
İTB Başkanı Işınsu Kestelli: Ulaştırma Bakanlığı'nın son döneminde İzmir'i daha yakından tanıma fırsatı bulan Sayın Binali Yıldırım'ın yerel yönetim dersini iyi çalıştığını gördük. Umarım seçimlerde kazanan İzmir olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldırım'ın projelerini iş dünyası çok beğendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN