Türkiye'nin en iyi haber sitesi

90 dakİka kör olmak

AK Partili Nükhet Hotar, İstanbul'da açılan ve dünyada 135 şehirde 8 milyondan fazla insana ulaşan 'Karanlıkta Diyalog' isimli sergiyi ziyaret etti, "Herkes bu deneyimi yaşamalı" dedi

Giriş Tarihi: 1.3.2014
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, İstanbul Gayrettepe Metro İstasyonu Diyalog Sergi Alanı'nda, "Karanlıkta Diyalog" isimli sergiyi ziyaret etti. Sergide, Hotar'a Sosyal İşler Birim Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Çiğdem Karaaslan ve Murtaza Yetiş eşlik etti. Sergiyi büyük bir beğeni ile gezen Hotar, "Özellikle görme engellilerle ilgili olarak empati yapmayı fiziken mümkün kılan bu sergiyi, herkesin gezmesini öneriyorum. İçeride rehberinizin sesi, arkadaşınızın parfümü, kazağının dokusu, tutunduğunuz duvarın bittiği yer, bastonunuzun çarptıkları, her şey başka bir anlam kazanıyor. Sergi, engellilerimiz ile ilgili çalışmalarımızın daha da hızlı ve geniş kapsamlı olması yönündeki çabalarımızı motive etmiştir. Serginin diğer illerde özellikle de İzmir'de yapılabilmesi için destek olacağız" diye konuştu.

FARKLI bir BAKIŞ AÇISI

Görme engelli rehberler ile 90 dakikalık parkurda, görme duyularını kullanmadan zifiri karanlıkta günlük yaşamı deneyimleten bir proje olan 'Karanlıkta Diyalog' ziyaretçilerine yeni ve farklı bir biçimde görmelerini sağlıyor. Dünya üzerinde 135 şehirde 8 milyondan fazla insana ulaşan Karanlıkta Diyalog deneyimi, 1988'de Almanya'da Prof. Dr. Andreas Heinecke tarafından oluşturulup, hayata geçirildi. Projenin amacı; dünyada toplum tarafından dışlanmış veya ötekileştirilmiş insanların toplumsal hayata katılımlarını kolaylaştırmak. Hedefi ise, farkındalığı yükselterek toplumdaki ötekileştirme duygusuna karşı tolerans yaratmak ve bu yolla da "biz" ve "onlar" bariyerlerini yıkmak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
90 dakİka kör olmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN