Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu başarı kadınların'

'İzmir 5. Kadın Festivali dün başladı. Açılışta konuşan Başkan Kocaoğlu, "İzmir, bugün yaşam kalitesini ve biçimini koruyup geliştirebiliyorsa, bunu kadınlarımız sayesinde başarıyor" dedi

Giriş Tarihi: 7.3.2014
Büyükşehir Belediyesi tarafından '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' için düzenlenen 'İzmir 5. Kadın Festivali'nin dün başladı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekilleri Alaattin Yüksel, Prof. Dr. Hülya Yüksel ve yanısıra çok sayıda İzmirli kadın katıldı. Ünlü oyuncu İlker Kurt'un sunuculuğunu üstlendiği festivalin açılışında konuşan Başkan Kocaoğlu, "İzmir, bugün yaşam kalitesini ve biçimini koruyup geliştirebiliyorsa, bunu kadınlar yapıyor" dedi.

ÜCRETSİZ SEFERLER
Yerel seçim öncesi belediye başkanlıkları ve meclis listelerinde ortaya çıkan durumu değerlendiren Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu, "Bu dönem hem ilçe belediye meclisleri hem de Büyükşehir Meclisi listelerindeki kadın sayısında mevcuda göre yaklaşık olarak 3-4 kat artış var. Bu büyük bir adım ama kesinlikle yeterli değil. Seçimlerde her partide en çok koşturan, hanımlardır. Ama seçilmeye geldiği zaman erkekler hemen öne geçiyor. Kadının sosyal yaşama katılımı anlamında, İzmir gibi bir kent yok. Ekonomi, kültür, sanat, dayanışmada yani her alanda kadınlarımız var. Hanımların sayısı nüfus olarak daha fazla olmasına rağmen hak ettiğiniz yeri bir türlü alamıyorsunuz. Biz de hiç belediye başkanı yoktu. Şimdi iki belediye başkan adayımız oldu. Üçüncü ve dördüncü için yoğun çaba gösteriyorum." Gelişme ve kalkınma açısından, siyasete kadın eli değmesinin önemine değinen Başkan Kocaoğlu, İzmir'in duruşunun kadınların tavrına borçlu olduğunu söyledi, "Biz bunu sadece kadınlar günü değil, her platformda bunu dile getiriyoruz ve altını çiziyoruz. İzmir, bugün bu yaşam kalitesini ve biçimini koruyup, geliştirebiliyorsa bunu kadınlar yapıyor" dedi. İzmir 5.Kadın Festivali, defile, tiyatro, sinema, dans gösterisi ve söyleşilerle renklenecek. Büyükşehir Belediyesi, festival etkinliklerini takip etmek isteyen kadınlar için kent merkezine bir çok ilçeden ücretsiz otobüs seferleri düzenledi. Programla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler 293 45 66 nolu telefonu arayabilir.

RENKLİ PROGRAM
Festival kapsamında; 7 Mart Cuma günü, İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde saat 14.00'te bir söyleşi yer alacak. Saat 15.00'te 'Hükümet Kadın 2' adlı film izleyiciyle buluşacak. 8 Mart Cumartesi ise, yapılacak etkinliklerin ilk adresi Cumhuriyet Meydanı olacak. Saat 13.00'te İzmirli kadınlar, Büyükşehir Belediyesi Bandosu Atlas Pavyonu'na yürüyecek. Ünlü modeller ve oyuncuların podyuma çıkacağı defile ise saat 14.00'te başlayacak. Günün son programında, İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde saat 19.30'daki 'Şenlikli Limonata' adlı tiyatro oyununda ünlü tiyatrocu Günay Karacaoğlu sahne alacak. Festivalin son günü 9 Mart'ta ilk olarak Kültürpark Gençlik Tiyatrosu'nda 'Tiyatrohane' tarafından sahnelenen 'Yalnız Kadın ve Uyanış adlı oyun tiyatroseverlerle buluşacak. Kapanış ise Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde saat 17.00'de, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Oyuncularının sahnesiyle kapanış yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu başarı kadınların'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN