Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu iste bir terslik var

Tüm dünyanın kendi enerjisini üretmek için güneş ve rüzgarı kullandığını belirten Eurosolar Türkiye Başkanı Uyar, "Ülkemizde bu kaynağın fazlası var, fakat değerlendiremiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 7.3.2014
Gediz Üniversitesi İşletme ve İnovasyon Kulübü ile Kariyer Planlama Merkezi, önemli bir etkinliğe imza attı, 'Yeşil İnovasyon Sohbetleri'nin ilkini gerçekleştirdi. Etkinlikte, Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği (Eurosolar) Türkiye Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, daha temiz ve yaşanabilir bir dünya, sağlıklı nesiller için yapılması gerekenlerin ele alındığını belirtti. 1970'li yıllarla birlikte ABD'de ve Avrupa'da çevreci enerji kaynaklarının kullanımı yönünde bilinç oluştuğuna, bizim ise onların gerisinde kaldığımıza işaret eden Başkan Uyar, "Güneşlenmek için ülkemize gelen Almanlar, güneşten bize göre çok daha fazla elektrik üretiyor. Almanya, 2050'ye kadar tüm elektrik ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyor, bu yönde yatırımlar yapıyor. ABD, 2030'a kadar elektrik ihtiyacının yüzde 20'sini rüzgardan karşılamaya hazırlanıyor. Biz ise adeta yapılsın istemiyoruz. Batı, nükleer santralleri terk ediyor, biz kuruyoruz. Dünya, çevreci kaynakların kullanımını teşvik ediyor, biz yapılsın istemiyoruz. Oysa Türkiye tüm elektrik ihtiyacını güneşten ve rüzgardan sağlayabilir" diye konuştu.

"POLİTAKA DEĞİŞMELİ"
" Bu işte bir terslik yok mu" diye soran Prof. Dr. Uyar, Türkiye'nin aslında rüzgar ve güneş zengini olduğunu, istese tüm elektriğini çevre dostu bu kaynaklardan sağlayabileceğini dile getirdi, şunları söyledi: "Türkiye'nin mevcut kurulu elektrik üretim gücü 64 bin megawatt. Rüzgardan elektrik üretme potansiyelimiz ise 150 bin mega-watt. Şu anki kurulu gücümüzün 2 katından da fazla. Güneşten elektrik elde etme potansiyelimiz ise çok daha yüksek. Rüzgar ve güneş gibi 2 önemli kaynağımız var. Eğer enerji ve ekonomi politikalarımız değiştirilirse, ülkemiz elektrik sorununu hem çevreci hem de ucuz olan yenilenebilir kaynakları değerlendirerek çözebilir. İstersek 2023'e kadar yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçebiliriz."

ÇEVRECİ KAYNAKLAR

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, yenilenebilir enerjiyi öncelikleri arasına aldıklarını, bu yönde projeler yürüttüklerini belirtti, "Ülkemizin enerji sorununu çözerken, bugünden çok yarınları düşünmeliyiz. Geleceğe bırakacağımız en güzel mirasın, temiz bir doğa olacağı gerçeği akıldan çıkarılmamalı. Bunun yolu da çevreci kaynaklara yönelmekten geçiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu iste bir terslik var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN