Yaşlıları sevindirdik

Giriş Tarihi: 7.3.2014

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar, yaşlı ve engellilerin seyahatlerinde illere göre değişen ve eşitsizlik oluşturan uygulamaların yeni yönetmelikle kaldırıldığını söyledi

AK Parti Sosyal İşler Başkanlığı tarafından yapılan çalışmayla; yaşlı ve engellilerin seyahatine yönelik olarak uygulanan ve bazı illerde ücretsiz, bazı illerde yüzde elli, bazı illerde yüzde yetmiş gibi olan uygulamalar ve bu uygulamaların oluşturduğu eşitsizlikler tespit edildi. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar ve çözüm önerileri Başbakan Tayyip Erdoğan'a aktarıldı. Başbakan'ın talimatı ile ilgili bakanlık ve Sosyal İşler Başkanlığı'nın yaptığı ortak çalışma sonucunda yasa ve yönetmeliklerde gerekli değişiklikler yapıldı ve yürürlüğe sokuldu. Yeni uygulayaya göre; tüm Türkiye'de engelli vatandaşlar mevcut kimlik kartlarıyla, yaşlılar nüfus cüzdanlarıyla ücretsiz ya da indirimli seyahatten yararlanabilecek. Engelliler, engel oranının yazıldığı nüfus cüzdanları ile bu haktan yararlanabilecek. Ücretsiz seyahat hakkından refakatçisi ile birlikte yararlanmak isteyen ağır engelli vatandaşlar için, yakınları yeniden düzenlenen engelli kimlik kartları için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine başvurması gerektiği belirtildi.

ÜCRETSİZ VE İNDİRİMLİ
65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ya da indirimli seyahat edebileceği alanlar şöyle:
Demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatları,
Belediyelerin şehir içi toplu taşıma hatları,
Belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetleri.
Asrın projesi olarak adlandırılan Asya ile Avrupa'yı deniz altından birbirine bağlayan Marmaray.
Hak sahiplerine demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarında da 50 indirim yapılacak. Ulaşımda saat uygulaması olmayacak. Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullandırılmaması halinde bu haktan faydalandırılmayan her kişi için mülki idare amiri tarafından, toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden elli tam bilet bedeli tutarında idari para cezası uygulanacak.

HOTAR: FIRSAT EŞİTLİĞİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, çalışmanın engelli ve yaşlıların hayatlarını kolaylaştıracağını, rahat seyahat etmelerine olanak sağlayacağını söyledi, "Yaşlı ve engellilerimize yönelik başlattığımız çalışma hayata geçirildi. Yaşlılarımız, engellilerimiz ve yakınları yaşadıkları hareket kısıtlılığı nedeniyle mağdur olmakta, toplumun diğer fertlerine göre daha fazla emek ve maliyetle toplumsal hayata katılabilmekte, özellikle yaşlıların hareket kısıtlılıklardan dolayı ulaşım ve kişi desteğine ihtiyaçları artmaktadır. Bu kişilere gösterilen ayrıcalık fırsat eşitliğinin sağlanması adına çok önemli bir adımdır" dedi. Hotar, uygulamadan kimlerin nasıl yararlanacağıyla ilgili de "Şehit ve gazi yakınlarımız şehir içi bütün ulaşımlardan ücretsiz yararlanabilecekler. 65 yaş üstü Yaşlılarımız, engellilerimiz, engellilerimize refakat eden bir kişi, şehit yakınları ve gazilerimiz artık ücretsiz seyahat edebilecek. Uygulamaya şehir içinde sefer yapan halk otobüsleri de dahil olacak" bilgisini verdi.

ESHOT ÇALIŞMA YAPIYOR
ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, 65 yaşın üstünde olup, belediyenin 60 yaş kartı uygulamasından yararlanan vatandaşların Ocak ayında ödedikleri paraların geri ödenip ödenmeyeceği konusunda çalışmalar yapıldığını belirtti, "Bu paraların geri ödenip ödenmeyeceği önümüzdeki günlerde netleşecek" dedi.

VATANDAŞ ÇOK MEMNUN
Cemal Bolat (65): Uygulamaya girdiğini sizden öğrendim. Kimliğimizi göstererek indirim ve ücretsiz binebileceksek, hükümetimize çok teşekkür ederim. Torunlarımı ve çocuklarımı görebilmek için özellikle şehir içinde toplu ulaşımı çok sık kullanıyorum.
Mehmet Akçan (67): Bunun gibi hükümet bulamayız. Başbakanımız Erdoğan'a sahip çıkmalıyız. Afyonlu olmam sebebiyle sık sık memleketime gidip geliyorum.
Kıvanç Gümüşler (80): Çok doğru bir uygulama. Avrupa'da da benzerleri var. Ayrıca eskiden saat sınırlaması vardı. Bu durum çok çirkindi. Artık bununda ortadan kalkması çok güzel oldu. Bizim yaşlılar için çok iyi bir havadis.
İbrahim Gümüş (84): Eskiye göre, para ödeyip aldığımız kart uygulamasına göre bu çok daha iyi bir uygulama. Devletimizin yaşlılara sahip çıkması güzel bir duygu. Bize değer verildiğini hissediyoruz.
Semiha Ayışığı (85): Eskiden bilet alarak biniyordum. Sabah otobüse bindiğimde fark ettim. Şoför bey bana kimliğimi sordu. Bedava binebileceğimi söyledi. Çok hoşuma gitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlıları sevindirdik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN