Türkiye'nin en iyi haber sitesi

14 Mart'ta hasta olmayın

İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner, Konak Doğumevi'nin işlevsiz hale getirilmesine tepki gösterdi, Tıp Bayramı'nda kamu hastanelerinde acil vakalar dışında hasta bakılmayacağını açıkladı

Giriş Tarihi: 10.3.2014
İzmir Tabip Odası, Konak Doğumevi'ndeki Aile Planlaması Eğitim Merkezi'nin (APEM) çalışamaz hale getirilmesi nedeniyle Tıp Bayramı'nın kutlandığı 14 Mart günü, kamu hastanelerinde, acil vakalar dışında hasta bakmama kararı aldı. Oda Başkanı Suat Kaptaner, APEM'de verilen hizmetlerde hasta memnuniyetinin yüzde 100 olduğunu belirtti, "Bu kurum, yasal hak olmasına karşın, adım adım hastanelerde yapılması engellenen isteğe bağlı kürtaj işlemini uygulayan son sağlık kurumudur. Bu sebepten dolayı kapatılmak istenmektedir" dedi. Bu merkezin kadınların büyük ücretler ödemek zorunda kalmalarını önleyen bir sağlık merkezi olduğunu belirten Kaptaner "Konak Doğumevi aynı zamanda ilkel koşullarda ve ilkel yöntemlere başvurulmasını engel oluyor. Böylece anne ve bebek ölümlerinin, sakatlıklarının önüne geçiliyor" diye konuştu.

İSTEKLERİ SIRALADI

Bu duruma tepki olarak ve bazı taleplerini duyurmak amacıyla 14 Mart Tıp Bayramı'nda kamu hastanelerinde acil hastalar dışında hasta kabulü yapmayacaklarını belirten Dr. Kaptaner, şunları söyledi: "Sağlık Bakanlığına bağlı hekimlerin sabit performans ödemeleri acilen 2 katına çıkarılsın. Kamu hekimlerinin sabit ödemeleri bu düzeyde eşitlensin. Acil servis, toplum sağlığı merkezi, 112 ve aile hekimlerine yönelik baskılara ve haksız görevlendirmelere son verilsin. Özel sağlık kurumlarında çalışan hekimlerin ücretleri için kamu güvencesi sağlansın. Emekli hekimlerin aylık ve tazminatları üst düzey görevlerinin seviyesine çıkarılsın. Serbest hekimlik yapma hakkımız üzerindeki bütün yasak ve baskılara son verilsin." Kaptaner, bu taleplerin kabul edilmesi için önümüzdeki hafta hekimlere her bir hastası için 15 dakika süre ayırmalarını önerdi. Bu koşullarda 14 Mart 2014 Cuma günü "Acil Hastalar dışında hizmet veremeyeceklerini" açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
14 Mart'ta hasta olmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN