'İzmir bugün bir başka güzelsin'

Gündoğdu'daki büyük kalabalığı gören Başbakan Erdoğan, böyle dedi. İzmir'e yaptıklarını ve yapacaklarını anlatan Başbakan Erdoğan, CHP'ye de yüklendi: "CHP çöp, kirlilik, yolsuzluk, susuzluk demektir. Bunlardan belediyecilik olmaz" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Manisa mitinginin ardından helikopterle İzmir'e geldi. Erdoğan'ı Gündoğdu Meydanı'nda çok büyük bir kalabalık karşıladı. "Güzel İzmir. Ege'nin incisi İzmir. Küllerinden yeniden doğan zümrüd-ü anka. Efeler diyarı İzmir. Seni yürekten selamlıyorum. İzmir sen kurtuluşun şehrisin. Sen demokrasinin şehrisin İzmir. Sen gazilerin şehitlerin, efelerin şehrisin. Fakat bugün bir başka güzelsin İzmir" diyerek sözlerine başlayan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir tarih boyunca defalarca yakıldın, yıkıldın ancak hiçbir zaman yok olmadın. İçindeki hürriyet, demokrasi ateşini söndürmedin, hiçbir zaman teslim olmadın İzmir. Sen sabrettin zafere kovuştun. Bugün bir kez daha tarih yazıyorsun İzmir. Bugün bir kez daha yeni Türkiye mücadelesine sahip çıkıyorsun. Seni bütün mahallelerini, kalpten samimiyetle selamlıyorum. Şu tarihi manzara. Bu da mı montaj? İzmir'e sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Kardeşlerim şu muhteşem manzara neyi hatırlatıyor biliyor musunuz? Yıl 1947. Basmane İstasyonu'ndan Çankaya'ya kadar 10 binlerce İzmirli önemli birini bekliyor. Tren Basmane İstasyonu'na geliyor. Merhum Adnan Menderes ve Celal Bayar trenden iniyor. Öyle izdiham var ki Konak Meydanı'na zorla ulaşıyorlar. Adnan Menderes tebessüm ediyor. Yanındakinin yanaklarına göz yaşı döküyor. Havaya kurşunlar sıkıyorlar. Kurşunlar Menderes'in bulunduğu balkona geliyor. Menderes eğilmiyor. Gözleri yaşlı bakışları buğulu tebessüm içinde milleti selamlamaya devam ediyor. Celal Bayar ceketini çekerek eğilmesini söylüyor. Menderes büyük milletin muhabbeti karşısında 'kurşun bize işlemez' diyor. O imanla o tutkuyla Menderes İzmir'den başlayarak Türkiye'nin sevgili Başbakanı oluyor. Unutmayın CHP o gün de vardı. Bugünkünden farklı değildi" diye konuştu.

"KADINSIN SEN, NASIL YAPARSIN!"
Helikopterden indikten sonra 1. Kordon'dan otobüsle vatandaşı selamlayarak Gündoğdu Meydanı'na gelen Başbakan yaşadığı bir olayı da anlattı. Erdoğan, "Gelirken çok enteresan olay yaşadım. Bir bayan balkonda yanında kocası vardı. Eliyle öyle bir çirkin hareket yapıyor ki işte CHP bu. Ülkenin Başbakanı geçiyor ve eliyle o hareketi yapıyor. Sen o hareketi nasıl yaparsın? Sen bir kadınsın. İşte CHP zihniyeti bu. Kardeşim düşünün şu İzmir'i bu kadar zaman susuzluğa mahkum eden kim? CHP belediyesi. Bu adam hangi yüzle geliyor da sizden oy istiyor. Buraya suyu kim getirdi? Gördes Barajı ile biz getirdik. İzmir gibi bir şehirde vahşi depolama yapılıyor. Çöp depolamada vahşi depolama yapılıyor. CHP kaç dönemdir burada. Modern depolama neden yapamadınız? CHP çöp, kirlilik, yolsuzluk, susuzluk demektir. Bunlardan belediyecilik olmaz" dedi.

BOŞUNA GETİRMEDİK

Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Binali Bey'i buraya getirdiysek bunun bir sebebi var. İzmir'e böyle bir yerel yönetim anlayışı yakışmıyor. İzmir'e gelen çevre yolları kimin ile oldu? AK parti iktidarı ile oldu. Eğitime sağlığa bakın bütün bunlarda bizi göreceksiniz. İzmir'de dünyanın en ileri limanı yapılıyor. Bunların hayali buna bile erişemez. Dün İstanbul- İzmir otoyolunun önemli bir adımını attık. 8 saatlik İzmir İstanbul arası 3.5 saate düşüyor. Hanım kardeşlerime sesleniyorum. Bu işi siz bitireceksiniz. Kaleyi içerden fethedeceksiniz. 15 gün kapı kapı dolaşmaya var mısınız? Gençler beyler 15 gün kapı kapı dolaşmaya var mısınız? İzmir'e 11 yılda ne kadar hizmet ettik biliyor musunuz? 24 katrilyon. Ortalama yılda 2 katrilyon İzmir'e yatırım yaptık. Binali Yıldırım döneminde 4 katrilyon İzmir'e yatırım yaptık. İzmir'in ışığını daha da güçlendirmek istiyoruz. İzmir'i 2023'e hazırlamak istiyoruz. İzmir'i yeniden Ege'nin, Akdeniz'in incisi, yıldızı olmasını ve bölgenin en önemli şehri olmasını istiyoruz. CHP zihniyeti ile bu olmaz. 35 dev proje açıklamıştık. Söz bizde namustur. 35 projeden 18'ini başlattı. Birçok il Binali Bey'e talip oldu. Binali Bey İzmir'i istedi. Yüzyılın şehircilik hareketini başlatmak için yola koyuldu. 1414 proje ile kardeşlerimin huzuruna çıktı. Ulaşım, kültür sanat, sosyal alanlarda İzmir için 1414 proje. Artık hava kirliliği olan bir İzmir görmeyeceğiz. Susuz, kanalizasyonları akan, çirkin bir yapılaşmanın olduğu bir İzmir görmeyeceğiz.

BU ŞEHRE 1414 PROJE YAKIŞIR
AK Parti adayı Binali Yıldırım da yaptığı konuşmada, İzmir'in tarihi bir gün yaşadığını söyledi, "Bugün Gündoğdu Meydanı'nda İzmir'in kalbi atıyor. Bugün İzmir'in bu meydanından yeni bir gün doğacak. 30 Mart İzmir Gündoğdu 30 ilçe destanlar yazacak. İzmir'i hizmetle buluşturacak. İzmir Çakabey'in şehri. İzmir Mustafa Kemal Atatürk'ün şehir. Bu şehir Zübeyde Hanım'ın şehri. Bu şehir İstiklal mücadelesinin tarihinin yazıldığı şehir. İzmir artık hizmetsizliğe, İzmir artık yoksunluğa son vermeye hazırlanıyor. İzmir AK belediyecilikle buluşmaya hazırlanıyor. Hayırlı uğurlu olsun. İzmir demokrasinin başladığı şehir. İzmir hoşgörünün şehri. İzmir birlikte yaşama kültürünün geliştiği şehir. Bu şehre hizmet yakışır. Bu şehre 35 İzmir 35 Proje yakışır. Bu güzel şehre Hayat İzmir 1414 Proje yakışır. Bu şehir artık çöp dağlarından kurtulma zamanı geldi. İzmir'in artık çamurdan, gecekondudan, çukurdan, trafikten, ulaşımdan bu zorluklardan kurtulma zamanı geldi mi?" dedi.

AYDIN'DA HALKA SESLENECEK
Başbakan Recep Tayyip Erodğan, bugün İzmir'de Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali'nin açılışını gerçekleştirecek. Daha sonra Aydın'a geçecek olan Başbakan Erdoğan, İstasyon Meydanı'nda halka seslenecek. AK Parti Aydın İl Başkanı Sadık Atay, mitingle ilgili tüm hazırlıkları tamamladıklarını söyledi. Aydın halkını tarihi bir güne tanıklık etmeye davet ettiğini söyleyen Atay, "Başbakanımız 12.00'de İstasyon Meydanı'nda Aydınlılarla kucaklaşacak. Yaşanan bu süreçte rahmetli Adnan Menderes'in memleketi olan kentimizde milli iradeye sahip çıktığımızı herkese göstereceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İzmir bugün bir başka güzelsin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN