Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 yıl, 20 milyon yolcuya VIP hizmet

Türkiye'nin en büyük iç hatlar terminali Başbakan Erdoğan tarafından törenle açıldı. Terminal İzmir'in 30 yıllık ihtiyacını karşılayacak ve yılda yaklaşık 20 milyon yolcuya hizmet verecek

Türkiye' nin en büyük iç hatlar terminali Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Adnan Menderes Havalimanı'nda düzenlenen törenle hizmete açıldı. İzmir'in Türkiye'ye ve dünyaya açılan kapısı Adnan Havalimanı'nın yeni iç hatlar terminalinin hayırlı olması dileğiyle konuşmasına başlayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Dış Hatlar Terminali'nin açılışını da 2006'da toplu açılış töreniyle bizzat yapmıştım. Yılda 20 milyon yolcu kapasitesiyle hizmet verecek terminal binası, İzmir'e yakıştı. Şu iki tesis yapılmadan önce, İzmir Havaalanı'nın binasını bir düşünün. Acaba bu güzel İzmir'e öyle bir havaalanı yakışıyor muydu? Adeta bir gecekondu gibiydi. Biz buna tahammül edemedik. Yap işlet devret ile burada bir adım attık. Şu anda çatısı altında olduğumuz dış hatların iki katı büyüklüğündeki iç hatlar terminalini bitirdik. Güzel İzmir'e, modern İzmir'e böyle bir iç hatlar terminali yakıştı. Lafını etmedik icraat ürettik. İzmir'e yol arkadaşım Yıldırım'ı gönderirken istedik ki modernizmi İzmir yerelde de yakalasın. Modern İzmir güzel İzmir demekle İzmir güzel olmuyor. Bu güzel eserleri inşa ederseniz güzel İzmir olur. Buranın mimarının Türk olması bizim için ayrıca bir gurur vesilesidir. TAV'ı kutluyorum. Buranın yapılmasında Binali Bey'in katkısını unutmamız mümkün değil. 31 Mart'tan itibaren de inşallah Binali Bey, İzmir'e 1414 eseri kazandırmak için çalışacak." AK Parti Büyükşehir adayı Binali Yıldırım, terminalin 2012 Aralık'ta temelinin atıldığını hatırlattı, şöyle dedi: "21 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. 30 yılın ihtiyacını karşılayacak bir terminal. İzmir'e bu havalimanıyla birlikte 1.4 milyar lira bir yatırım gerçekleşti. 16 milyon vatandaşımız ilk defa uçakla tanıştı. İç Hatlarda 8.5 milyon uçuştan 76 milyon uçuşun üzerine çıktı. Dünyanın 236 noktasına uçuş yapıyor THY şu anda British Airways'i geride bıraktı. Fransız Havayolları'nı geride bıraktı. Bugün Bakanlık görevinde değilim. 11 yıl boyunca Türkiye'nin ulaşan, erişen ve konuşan Türkiye haline getirmek için çalıştık. Benimle 11 yıl boyunca Türkiye'nin kalkınması için sizin liderliğinizde teşekkür ediyorum. Takdirinizle 30 Mart seçimleri için İzmir Büyükşehir adayı oldum. İnşallah İzmirliler de bize gereken desteği 30 Mart'ta verir. 2023 büyük Atatürk'ün muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için, 35 İzmir 35 Proje ve Hayat İzmir 1414, marka şehir Akdeniz'in incisi yapmak için 30 ilçedeki tüm adaylarla canla başla çalışacağız. Hemşerilerimize sizin huzurunuzda söz veriyoruz."

YILDIRIM'A ÖZEL TEŞEKKÜR

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener de yaptığı konuşmada Terminal'in yapılmasında emeği geçen ve desteği olanlara tek tek teşekkür ettikten sonra, "Tabii ki bir özel teşekkür de 12 yıl boyunca Türk havacılığının önünü açan sayın eski Bakanımız Binali Yıldırım'a." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 yıl, 20 milyon yolcuya VIP hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN