Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimler katıldı

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Bu yıl ikincisi düzenlenen Balkan Rumeli Dernekleri buluşmasına katılan Başbakan Erdoğan, "Rumeli'de, Balkanlar'da nasıl fellik fellik dolaşıyorsak, biz İzmir'i nasıl merkezi yönetim olarak yaptığımız yatırımlarla bir yere getirdiysek yerel yatırımlarda eksik olan İzmir'i ayağa kaldıralım, sıçratalım istiyoruz" dedi. Balçova Kaya Termal Otel'de, İzmir Milletvekili Rifat Sait'in girişimleri ve Balkan İşadamları Derneği'nin desteğiyle düzenlenen buluşmaya katılan Başbakan Erdoğan, "Mücahit Erdoğan", "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde salona girdi, "Evladı Fatihan Recep Tayyip Erdoğan" diye kürsüye davet edildi. Konuşmasında Balkanlardaki vatandaşların 100-150 yıldır sürekli büyük acılar yaşadıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Bu kardeşlerimiz asırlardır yaşadıkları toprakları geride bıraktı. Anadolu'ya Trakya'ya gelmek zorunda kaldı. Maruz kaldıkları tüm sıkıntılara rağmen kadim yurtlarını terk etmeyen kardeşlerimiz de var. Bu kardeşlerimize de huzurlarınızda gönülden sevgilerimi iletiyorum. Oradaki kardeşlerimiz yaşadıkları yerlerde desteklemenin sorunlarını orada çözmenin yolunu aradık. Bunu yaptık" dedi.

BU YAPIYA LAYIK DEĞİL

Yerel yönetimlerin İzmir'in hak ettiği hizmeti veremediğini söyleyen Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir'i istiyoruz ki, bir görelim, beraber görelim, iri görelim, diri görelim, kardeş görelim, Türkiye görelim. Biz ayrılıklara prim vermeyeceğiz ve birbirimizi Yunus'un diliyle yaradılanı Yaradan'dan ötürü seveceğiz. Türkiye yerel seçime gidiyor. Merkezi yönetimle yerel yönetimin bütünleşeceği anlamına gelen bir seçim olarak bunu görmeliyiz. Çünkü İzmir buna muhtaç. İzmir'de bir değişim olsun istiyoruz. Çünkü İzmir buna bu yapıya layık değil. Çok daha güzeli olsun istiyoruz. Bunu yapar mıyız? Yaparız. Ama bunu işi bilen kılıcı kuşanan yapar. İşte o irade aşk, dert ve sevda bizde var. Rumeli'de Balkanlar'da nasıl fellik fellik dolaşıyorsak, biz İzmir'i nasıl merkezi yönetim olarak yaptığımız yatırımlarla bir yere getirdiysek yerel yatırımlarda eksik olan İzmir'i ayağa kaldıralım, sıçratalım istiyoruz."

KİMLER KATILDI
Tav tarafından 266 milyon euro yatırımla gerçekleştirilen Terminal, 21 ay gibi kısa sürede tamamlandı. Açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, AK Parti Büyükşehir adayı Binali Yıldırım, İzmir milletvekilleri Aydın Şengül, Nesrin Ulema, Rıfat Sait, Hamza Dağ; Konak adayı İlknur Denizli, Buca adayı Cemil Şeboy, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, çok sayıda bürokrat ve siyasetçi katıldı.

ELVAN: YILDIRIM İZMİR'İ SÜPER LİGE ÇIKARACAK
Ulaştma Bakanı Lütfü Elvan, "Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım projeleri ile güzel İzmir'i dünya kenti yapacak ve süper lige çıkaracak. İzmir'e kaybettiği yılları Yıldırım hızıyla geri verecektir. Sayın Başbakanımıza 12 yıl Ulaştırma sektörünün kaptanlığını yapan Binali Yıldırım Bey'e, mühendisinden işçisine kadar herkese teşekkür ediyorum" dedi.

ÇEVRE DOSTU ÖDÜLLÜ TERMİNAL
Tav Havalimanları, yeni terminalin tasarım, yapım ve işletme süreçlerinin tamamını çevresel sürdürülebilirlik politikası çerçevesinde oluşturdu. Eski terminalin yıkımı sırasında hayata geçirilen "Atık yönetimi uygulaması"yla, ortaya çıkan atıkların yüzde 99'unu yeniden kullandı ya da geri dönüştürdü. Uygulama, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) tarafından ilk kez verilen "İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Ödülü"ne layık görüldü. İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali ve Katlı Otoparkı için Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasyonu başvurusu Aralık 2012'de yapıldı. ADB Yeni İç Hatlar Terminali Türkiye'de LEED sertifikası alacak ilk havalimanı terminal binası olacak.

ULEMA: ÇANTADA KEKLİK DEĞİL
İzmir mitingini değerlendiren AK Parti Milletvekili Nesrin Ulema, "İzmir'de seçimin rengi belli oldu. İzmir'i çantada keklik gören CHP zihniyetine 30 Mart'tan önce en büyük tokadı Gündoğdu meydanını dolduran yüzbinlerce İzmirli attı. İzmir milli iradeye sahip çıktığını, Binali Yıldırım'ı Başkan olarak görmek istediğini, Başbakanımız Erdoğan'a sahip çıktığını yüksek sesle haykırdı" dedi. İzmir'in hizmete açlığını bugün bir kez daha gözlemlemiş olduklarını söyleyen Ulema, şöyle dedi: "Tüm baskılara rağmen, ortalığı karıştırmak isteyen komploculara, sokakları savaş alanına çeviren vandallara, paralel tuzaklara rağmen milli irade düşmanlarına prim vermeyen, milli irade hırsızlarına tokadı Gündoğdu meydanında atan, Büyük Usta'yı; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı bağrına basan İzmirli hemşehrilerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimler katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN