Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin 2. tüp geçiti Bostanlı-İnciraltı arasına

AK Parti adayı Binali Yıldırım'ın, 65 milyar liralık 1414 projesi arasında yer alan İZKARAY projesi bittiğinde, İzmir-Karşıyaka yolculuğu 5 dakikaya inecek

Giriş Tarihi: 19.3.2014
AK Parti İzmir Büyükşehir adayı Binali Yıldırım'ın 1414 Projesinin en önemlilerinden biri olan İZKARAY (İzmir Karayolu ve Raylı Körfez Geçişi) için tüm hazırlıklar bitti, projenin yapım sözleşmesinin imza aşamasına gelindi. Yıldırım, 31 Mart sabahı hiç beklemeden hizmete başlayacağını söyledi, "Marmaray'dan sonra Türkiye'nin ikinci tüp geçidi olacak olan İZKARAY, İnciraltı'ndan Bostanlı'ya uzanacak. Proje tamamlandığında İnciraltı'ndan Bostanlı'ya raylı sistem ile 5 dakika, araç ile 8 dakika gibi kısa sürede geçiş yapılabilecek" diye konuştu. 11 yıllık Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde yetki alanında 200 milyar dolarlık kamu ve özel sektör yatırımı yapılan Yıldırım, 17 bin kilometre duble yol inşa ederek kırılması zor bir rekor imza attı. Türkiye'yi Yüksek Hızlı Trenle tanıştıran ve Marmaray'ı bakanlığı döneminde tamamlayan Yıldırım, İzmir'i çağ atlatacak projeler de hazırladı. Yüzyılın Şehircilik Hareketi Hayat İzmir'in ulaşım ayağında raylı sistem, karayolu, denizyolu ve havayolu projeleri bulunuyor. İZKARAY da ulaşım ayağının en çarpıcı projeleri arasında. İZKARAY, 1200 metre tüp geçit ve 6 bin metre köprü ile Çiğli'yi Çeşme otoyoluna bağlayacak. Raylı ve lastik tekerlekli geçişlerde kullanılacak İZKARAY, İZBAN hattına ve yeni tramvay hatlarına bağlanacak. 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş planlanan İZKARAY üzerinde çift hat raylı sistem bulunacak. Yaklaşık 9.5 kilometre uzunluğunda planlanan Körfez Geçişi'nin proje ihalesi 25 Mayıs 2012 tarihinde yapıldı. Sözleşme aşamasına gelindi.

İKİ GERDANLIK OLACAK
İZKARAY tamamlandığında İzmir'in 2 gerdanlığının olacağını ifade eden Binali Yıldırım, "İZKARAY tamamlandığında İnciraltı'ndan Bostanlı'ya raylı sistem ile 5 dakika, araç ile 8 dakikada gidilecek. İzmir karayolu ve raylı geçiş projesi olarak ikisi de tamamlandığında, İzmir'in çevresi 1 saatte dolaşılabilecek. İZKARAY ile birlikte İzmir'in 2 gerdanlığı olacak. Biri raylı geçiş, diğeri karayolu" diye konuştu.

BAYRAKLI'YA DÜNYA DEVİ BOTANİK PARKI
Binali Yıldırım'ın, İzmir'i marka kentlerden biri yapacak bir başka projesi de Bayraklı Hayat Parkı. Bayraklı'da 14 milyon metrekare alana kurulacak kent parkında, dünyanın en büyük botanik parkı bulunacak. 30 bin çeşit ağaç ve bitkiyi barındıracak botanik parkında; tropik bahçe; palmiye, bambu, gül, etçil bitkiler, çöl bitkileri, meyve bahçeleri olacak. Parkta ayrıca çeşmeler bölgesi ve botanik kütüphanesinin de yer alacağını söyleyen Yıldırım, "Bayraklı Hayat Parkı tepesine ulaşım teleferikle olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin 2. tüp geçiti Bostanlı-İnciraltı arasına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN