Trafikteki araç sayısı 18 milyona yaklaştı

Proton yetkilileri, ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısında son 12 yılda yüzde 112'lik bir artış olduğu belirtti, "Araçların yarısı otomobil" dedi

Giriş Tarihi: 20.3.2014
Türkiye'de trafiğe kayıtlı araç sayısında ciddi bir artış yaşandı. Özellikle son 12 yıl içerisinde yüzde 112'lik bir artış gerçekleşti ve toplamda 17.939.447'ye ulaştı. Proton Türkiye yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, "İstatistikler gösteriyor ki trafikteki araç sayısında yıldan yıla süre gelen düzenli bir artış gerçekleşiyor ve toplam araç parkına en çok yüzde 51 ile otomobiller hakim. Otomobil araç parkına bakıldığında ise yüzde 33,4 ile 0-5 yaş arası yeni model otomobillerin ağırlıkta olduğu görülüyor" şeklinde vurgulandı. Yetkililer ayrıca, yeni nesil araçların sayısının ağırlıkta olmasının çevre ve insan sağlığı açısından olumlu bir gelişme olduğunu, Proton olarak da en çevreci ve yenilikçi otomobilleri tüketici beğenisine sunmaya büyük hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

MALEZYA'DA KURULDU

1983 yılında motorlu araçlar yedek parça ve bileşenleri satmak amacıyla Malezya Başbakanı Tun Mahathir Bin Mohamad'in teşvik ve katkıları ile kurulan Proton, ekonomideki yükselişini büyük oranda arttırarak ülkeyi bugün dünyanın en fazla ihracat yapan ülkelerinden biri haline getirmiş ve 238 milyar dolarlık milli hasıla ile Malezya'nın dünyanın 37. büyük ekonomisi haline gelmesine neden olan tasarruflardan biri oldu. İlk fabrikasını 923.900 metrekarelik bir alana sahip olan Shah Alam'da kuran Proton, ilk yıl 80.000 adet araç kapasitesi ile tasarlanırken 1997 yılında üretim kapasitesi yılda 230.000 adet otomobile çıkarıldı. 1996 yılında bir milyonuncu aracını üreten Proton yine aynı yılın Ekim ayında İngiliz otomotiv mühendislik firması LOTUS Group International'ı satın alarak Lotus üretim kalitesini ve dizayn zerafetini kendi ürünlerine de katmış oldu. Günümüzde Avrupa piyasaları dahil olmak üzere 50 farklı ülkeye ihracat yapan Proton; müşterileri, iş ortakları, hissedarları, devlet kurumları ve çalışanlarının uyumlu- şaşmaz bağlılıkları ile en başarılı uluslararası otomotiv üreticisi olan ülkelerin arasına girmeyi başarmıştır.

İNCİ AKÜ, ÇEVRE KİRLİLİĞİNE KARŞI
İnci Akü, Profimak firması ile birlikte geliştirdiği elektrikli hidrolik sıkıştırmalı atık kasasının enerjisini sağlıyor. Atık kamyonunda atık toplayan kısmın akü ile çalışan sisteme çevrilmesi projesinde İnci Battery Traksiyoner aküler kullanıldı. Enerji depolamada uzun ömürlü çözümler sunan İnci Akü ile sektörde bir ilk olan bu yeni teknoloji sayesinde hem çevre hem gürültü kirliliğinin önüne geçilecek. İnci Akü Ar-Ge Müdürü Sibel Eserdağ, "İnci Akü olarak iş yapma anlayışımızın odağında çevre yer alıyor. Geliştirdiğimiz doğa dostu teknolojiler de bu anlayışımızın bir uzantısı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafikteki araç sayısı 18 milyona yaklaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN