Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karanlık dünyaların engelleri kalkıyor

Giriş Tarihi: 21.3.2014

Yaşar Üniversitesi, görme engellilerin yüksek öğrenimde yaşadığı zorluklardan yola çıktı, online dersler hazırladı. Proje ile üniversiteli gençler bilgiye daha rahat ulaşacak, eğitimlerinden geri kalmayacak

Yaşar Üniversitesi ile Açık ve Uzaktan Öğrenme Merkezi'nin birlikte yürüttüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da desteklenen görme engelli öğrencilere yönelik online dersler tasarladı. Proje hakkında bilgi veren Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sabah Balta, "Projede, ilk etapta tüm bölümlerde ortak olarak okutulan 'etik kültürü ve proje kültürü' dersleri, görme engellilerin online olarak ulaşıp rahatlıkla eğitim görebilmeleri için yeniden tasarlandı. Bu derslerin kitapları, üniversite öğrencilerinden oluşan Gönüllü Gençlik Platformu desteği ve Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı işbirliği ile hem sesli kitap haline getirilecek, hem konular sesli betimlemeyle anlatılacak. Bu kitaplar, Açık ve Uzaktan Öğrenme Merkezimiz ile kütüphane web sitelerinde görme engelli gençlerin kullanımına sunulacak. Projeyle, 100'lerce görme engelli gencin, ilerleyen dönemde, online olarak sertifika, yüksek lisans ve lisans eğitimi almalarının sağlanması planlanıyor" dedi. Proje Koordinatörü Çağrı Özköse Bıyık da proje öncesinde, 10 görme engelli, 10 gönüllü öğrencinin birlikte bir otelde 5 günlük çalışma kampı yapacağını belirtti, "20 genç beraber çalışacak. Engelli ve engelsiz gençler birbirini daha iyi tanıyıp anlayacak. Derslerimizin tasarımıyla ilgili çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz" diye konuştu.

SORUNLAR TARTIŞILDI

Proje kapsamında, 17 ve 18 Mart günlerinde Yaşar Üniversitesi'nde "Yükseköğrenimde görme engelliler konferansı" düzenlendi. Üniversiteli görme engellilerin bilgiye erişim sorunları irdelendi, yenilikçi çözüm yolları arandı. Konferansta konuşan Rektör Prof. Dr. Murat Barkan, toplumun duyarsızlığı nedeniyle problem haline dönüşen bu derde deva olmaya çalışan bir üniversite olduklarını söyledi, "Fiziksel sosyolojik ya da kültürel engelleri hep yaşıyoruz. Asıl olan bu engellerin üstesinden gelebilmek. Bu çalıştay, bir araya geliş çok önemli. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. En başta da algı engelini aşmak zorundayız" dedi.

"BAZILARI OKULLAR KAPILARI KAPATIYOR"
Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Başkanı Tülay Yazgan da, projede yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtti, "Eşim Gültekin Yazgan görme engelli bir öğretmen ve avukattı. Hayatını eğitime adadı ve 10 yıldır onun hayali olan görme engelliler kitaplığını en güzel şekilde götürmeye çalışıyoruz. Bu projeyle daha fazla gencimiz eğitim alacağı için çok mutluyum" diye konuştu.

ÇOK BAŞARILI OLURLAR

Prof. Dr. Önder Kütahyalı da bazı eğitim kurumlarının görme engellileri kabule yanaşmadığını savundu, "Bazıları da tam tersi bir anlayışla, örneğin Yaşar Üniversitesi gibi, Mimar Sinan, Gazi üniversiteleri gibi, kapılarını sonuna kadar açıyor. Günümüzde üniversite mezunu olan pek çok görme engelli arkadaşımız var. Fırsat eşitliği olursa, hak ettikleri ve uygun ortamda eğitim alırlarsa çok daha başarılı olabilirler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karanlık dünyaların engelleri kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN